عزیمت یگان هایی از ارتش رومانی به سوی مرزهای این کشور با اوکراین

رومانی

تهران-ایرنا- یگان هایی از ارتش رومانی در حال عزیمت به مرزهای شرقی این کشور در مرزهای اوکراین هستند.

به گزارش پایگاه خبری صدای روسیه، این نیروها به منظور حضور در رزمایش نظامی مشترک با نیروهای آمریکایی و چهار جنگنده اف – 16آمریکا به سوی مرزهای شرقی حرکت می کنند.

مقام های وزارت دفاع رومانی این موضوع را تایید کردند.

میرسئا دوسا وزیر دفاع ملی رومانی یادآورشد: این رزمایش در جهت طرح شراکت استراتژیک میان رومانی و آمریکا انجام خواهد شد.

این رزمایش در بحبوحه تنش ها در اوکراین و تحرکات نظامی روسیه در منطقه کریمه انجام خواهد شد. پیش از این به دنبال تنش ها در اوکراین، کشورهای شرق اروپا نسبت به تامین امنیت خود ابراز نگرانی کرده بودند. لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی و استونی از ناتو خواسته اند حضور نظامی اش را در این کشورها به دلیل بحران اوکراین تقویت کند.

پیش از این مقامات رومانی از واشنگتن خواسته بودند تا یک اسکادران از جنگنده های آمریکایی را در خاک رومانی برای یک مقطع زمانی تا سال 2017 مستقر کند.

در همین حال طرح ها برای افزایش حضور نظامی آمریکا در رومانی از سوی برخی از سیاستمداران و مردم رومانی مورد انتقاد قرار گرفته است. یکی از مشاوران نخست وزیر رومانی ضمن ابراز نگرانی در مورد افزایش حضور نظامی آمریکا در خاک رومانی اعلام کرد که آمریکا، رومانی را به یک هدف خوب در صورت تشدید تنش ها در منطقه تبدیل کرده است.

پیش از این گزارش شده بود که قرار است حدود 600 نیروی آمریکایی برای کمک های آمریکا به تامین امنیت کشورهای شرق اروپا در لهستان و کشورهای حوزه بالتیک از جمله استونی، لتونی و لیتوانی مستقر شوند.

مترجمام**9234**1010
کد N248935