مشاور اسماعیل هنیه خبر به رسمیت شناختن اسراییل را تکذیب کرد

طاهر النونو,واشنگتن پست

تهران - ایرنا - مشاور نخست وزیر منتخب فلسطین، خبر منتسب به وی مبنی بر به رسمیت شناحتن رژیم صهیونیستی از سوی ˈحماسˈ که در روزنامه ˈواشنگتن پست منتشر شده بود را تکذیب کرد.

ˈطاهر النونوˈ مشاور ˈاسماعیل هنیه ˈ نخست وزیر منتخب فلسطین در غزه روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه ˈالمیادینˈ اخبار منتشر شده از قول وی مبنی بر امکان به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی حماس را تکذیب کرد.

روزنامه واشنگتن پست پیشتر به نقل از النونو اعلام کرده بود که حماس احتمال به رسمیت شناختن اسرائیل را به طور کامل رد نکرده است، ولی هر اقدامی از این نوع باید به عنوان بخشی از تلاش های حماس برای پیوستن به ˈسازمان آزادیبخش فلسطینˈ و تشکیل دولت جدید بررسی شود.

النونو در گفت و گو با المیادین تاکید کرد که به رسمیت شناختن اسرائیل در برنامه های حماس وجود ندارد و او جعل سخنانش در مصاحبه مطبوعاتی را پیگیری می کند.

طاهر النونو به شبکه المیادین گفت: سخنی در باره به رسمیت شناختن اسرائیل در مصاحبه با واشنگتن پست بیان نکرده ام، بلکه تاکید کردم آمادگی برای به رسمیت شناختن اشغالگران اسرائیلی نداریم و با تکیه بر این اصل با سازمان آزادیبخش به توافق رسیده ایم .

وی افزود: اگر تجدید ساختار در سازمان آزادیبخش صورت گیرد و رهبری آن هم به صورتی دمکراتیک انتخاب شود، یقینا ما را ملزم به چنین اعترافی نخواهد کرد. مسوولان روزنامه آمریکایی قول دادند که از انتشار این خبر صراحتا عذر خواهی کنند.

مشاور هنیه در واکنش به سخنان اخیر یک مقام اسرائیلی مبنی بر وجود تماس هایی بین تل آویو و حماس از مدتی قبل گفت: روشن است اشغالگران تلاشی را برای مخدوش کردن مواضع حماس آغاز کرده اند، اما مواضع حماس در قبال اشغالگران روشن است. اشغال هیچ بخشی از اراضی فلسطینی را به رسمیت نمی شناسیم و چیزی به نام اسرائیلی را در یک وجب از خاک فلسطین نمی پذیریم .

النونو خاطرنشان کرد: تعهد به حقوق و اصول ثابت ملت فلسطین با هیچ چیز دیگری معاوضه نمی شود و آشتی داخلی هم برای از بین بردن حقوق ملت فلسطین نیست، بلکه هدف از آن سامان دادن به وضعیت داخلی فلسطینی است، نه کوتاه آمدن از حقوق قانونی ملت.

ˈمحمود عباسˈ رییس تشکیلات خودگردان فلسطین هم دیروز اعلام کرد که اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد.

خاورم 1491**1651
کد N248639