برگزاری انتخابات پارلمانی در مقدونیه

انتخابات پارلمانی مقدونیه در حالی امروز (یکشنبه) برگزار می‌شود که احتمالا نخست‌وزیر محافظه‌کار این کشور برای سومین بار در آن پیروز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، انتخابات پارلمانی کشور مقدونیه با انتخابات ریاست جمهوری این کشور که احتمالاً‌ با پیروزی دوباره جورج ایوانف، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور همراه خواهد بود، هم‌زمان برگزار می‌شود.

گروئوسکی 43 ساله که از حزب ایوانف است از سال 2006 تاکنون با دولت ائتلافی خود که به همراه حزب دی یو ای تشکیل داده است این کشور دو میلیون نفری را اداره می‌کند.

براساس آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته قبل از انتخابات، حزب حاکم با حمایت 28 درصدی نسبت به حزب چپ میانه اس دی اس ام که 14 درصد آرا را در اختیار دارد در مقام اول قرار داد.

علاوه بر این دیپلمات‌های خارجی در خصوص آزادی رسانه‌ها در مقدونیه تردید دارند، احزاب اپوزیسیون این کشور نیز گروئوسکی را به ایجاد یک نظام استبدادی و فساد متهم می‌کنند.

مقامات آمریکایی و اروپایی که در مقدونیه حضور دارند، مقامات سیاسی این کشور را به تضمین اعتبار و شفافیت انتخابات ترغیب کرده‌اند.

با وجود اینکه امیدهای مقدونیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو طی رهبری گروئوسکی به دلیل مناقشاتی که با یونان وجود داشت به نتیجه نرسید اما وی موفق شد که برخلاف شرایط اقتصادی اروپا رشد اقتصادی را در این کشور کوچک بالکان افزایش داده و همچنین سرمایه‌گذاری خارجی را نیز گسترش دهد.

علاوه بر این دیپلمات‌های خارجی از گروئوسکی به دلیل جلوگیری از افزایش تنش بین اکثریت اسلاو مقدونیه و اقلیت آلبانیایی این کشور نیز تمجدید کرده‌اند.

پس از اینکه شرکای ائتلافی پارلمان مقدونیه بر سر معرفی یک کاندیدای مشترک برای پست ریاست جمهوری ناکام ماندند، اعلام شد که انتخابات پارلمانی این کشور یک سال جلوتر از برنامه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N248296