حبیبی در نشست شورای مرکزی حزب موتلفه:

نباید در پیش نویس توافقنامه با 1+5 تعجیل کرد/انتقاد از سفر سناتور حامی منافقین به تهران

احزاب و تشکلها

دبیر کل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه با وجود اختلافات زیاد میان ایران و آمریکا نباید در نوشتن پیش‌نویس توافق نامه تعجیل کنیم، گفت: ما بارها گفته‌ایم که دولت آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و هرگونه توافقی در امور هسته‌ای جز با لحاظ کردن حق مسلم ما در این مورد خارج از اصول سیاست خارجی ما است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد نبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه اسلامی در پایان نشست دبیران حزب متبوعش با بیان اینکه دولت باید قانون هدفمندی یارانه‌ها را طبق تبصره 21 قانون بودجه کل کشور در سال 93 اجرا کند،  اظهار داشت:  دولت در فاز دوم قرار است به اقشار پر درآمد یارانه ندهد این در متن قانون آمده حال باید پرسید دولت چگونه می‌خواهد به مُرّ قانون عمل کند؟

حبیبی با انتقاد از دستگاه‌هایی که در طول سه سال اجرایی شدن فاز اول یارانه‌ها هیچ دیدگاهی در مورد کاستی‌های این طرح نداده‌اند، گفت: حداقل این انتظار وجود دارد که دیوان محاسبات وفق اصل 55 قانون اساسی تفریغ اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را به همراه نظر کارشناسی خود ارائه دهد تا چراغ راهی برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار گیرد.

وی افزود: شکی نیست که انتظار دولت در مورد میزان انصراف مردم از دریافت یارانه‌ها برآورده نشد و این موضوع باید مورد تحلیل دقیق دولتمردان قرار گیرد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی اظهار داشت: دولت باید در اخذ مالیات حقه از ثروتمندان و باز پس‌گیری منابع عظیم بانکی کشور از دست عده‌ای معدود و جلوگیری از ریخت و پاش‌های دولتی طوری عمل کند که اعتماد مردم را جلب نماید.

حبیبی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری جشن در کاخ سعدآباد به میزبانی همسر رئیس جمهور گفت: برپایی جشن به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) امر ممدوحی است اما چرا در کاخ سعدآباد؟ چرا با هزینه‌های سنگین؟ اصولاً چرا کارهای حاشیه دار و حاشیه ساز؟

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و مسئولیت‌های دولت دراین باره تصریح کرد: ممکن است عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب به بهانه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها دست به گرانی در قیمت‌ها بزنند و بازار را آشفته کنند دولت باید بر اساس یک نقشه راه در کنترل و نظارت بازار به طور جدی همت کند این اولویت نخست کاری دولت است، البته هرگونه حاشیه‌سازی از سوی دولت او را از این وظیفه مهم دور می‌کند.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی اظهار داشت: دولت طی 9 ماه گذشته با کنترل نقدینگی در کنترل تورم توفیق نسبی داشته است و این قابل تقدیر است.

حبیبی درمورد سفر هیات فرانسوی به تهران به همراه یک سناتور فرانسوی که مدافع منافقین است، خاطرنشان کرد: پس از قطعنامه ضد ایرانی پارلمان اروپا و به رسمیت شناختن سران منافقین، دولت باید در پذیرش هیات‌های اروپایی احتیاط کند، کسی که تریبون‌دار منافقین در اتحادیه اروپاست و رسماً از تروریسم حمایت می‌کند چرا باید همراه هیات فرانسوی به تهران بیاید. لازم است از سفرهای قبلی هیات‌های اروپایی درس بگیریم و اجازه ندهیم خطاهای دیپلماتیکی که در گذشته اتفاق افتاده است تکرار شود.

وی افزود: وقتی آمریکا به سفیر قانونی ایران ویزا نمی‌دهد چرا به چنین شخصی اجازه ورود به ایران بدهیم؟

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی درمورد توافق اخیر حماس و فتح نیز اظهار داشت: اینکه گروه‌های فلسطینی به سمت وحدت و همگرایی بروند و در صف واحد علیه مطامع رژیم صهیونیستی بایستند امر مبارکی است. در گذشته چندین بار این اتفاق افتاد اما عوامل رژیم صهیونیستی با نفوذ در جریان فتح آن را به هم زدند.

حبیبی ادامه داد: رژیم صهیونیستی ناخشنودی خود را از این توافق اعلام کرده است. این نقطه، قوت توافق است. اما حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی که وجود رژیم اشغالگر قدس را نامشروع می‌دانند و آن را به رسمیت نمی‌شناسند باید مراقبت کنند که پشت پرده، فریب‌های پنهانی نباشد.

وی در مورد تحولات اوکراین نیز گفت: آمریکا و روسیه به سمت عمیق‌تر شدن بحران اوکراین پیش می‌روند. آمریکا منافع روس‌ها را در اوکراین هدف قرار داده است و تا سرحد درگیری مسلحانه به این امر اصرار دارد طبیعی است همین موجب عمیق‌تر شدن بحران می‌شود، البته دیگر از آن جامعه جهانی که اوباما در مقابله با ایران آن را به رخ ما می‌کشید چیزی نمانده است.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در پایان خطاب به تیم هسته‌ای ایران بیان داشت: ما نباید در درک زمان و شرایط تحریم دچار غفلت شویم دولت نیز منافع ملی را با این درک در گفت‌و گوها پیش ببرد هیچ دلیلی وجود ندارد که در نوشتن پیش‌نویس توافق با آنکه اختلافات زیادی هنوز وجود دارد تعجیل کنیم ما بارها گفته‌ایم که دولت آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و هرگونه توافقی در امور هسته‌ای جز با لحاظ کردن حق مسلم ما در این مورد خارج از اصول سیاست خارجی ما است.