دبیرکل حزب موتلفه: توفیق دولت در کنترل نسبی تورم قابل تقدیر است

دولت,نرخ تورم,محمدنبي حبيبي,هدفمندي يارانه‌ها,حزب موتلفه اسلامي

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با بیان این پرسش که "نقشه راه دولت برای مدیریت جهادی در اقتصاد کشور چیست؟" پیشنهاد کرد که دیوان محاسبات گزارشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به همراه نظر کارشناسی خود ارائه کند تا چراغ راه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار گیرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدنبی حبیبی در پایان نشست دبیران حزب موتلفه، افزود: دولت باید قانون هدفمندی یارانه‌ها را وفق تبصره 21 قانون بودجه کل کشور در سال 93 اجراکند. قرار است در فاز دوم دولت به اقشار پر درآمد یارانه ندهد؛ این متن قانون است. حال باید پرسید دولت چگونه می‌خواهد به مُرّ قانون عمل کند؟

وی با اشاره به اینکه "سه سال است فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شده است اما هیچ‌یک از نهادهای نظارتی دیدگاه خود را در مورد این اجرا و کاستی‌های آن و نیز کاستی‌های قانون ارائه نداده‌اند"، گفت: حداقل این انتظار وجود دارد که دیوان محاسبات وفق اصل 55 قانون اساسی تفریغ اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را به همراه نظر کارشناسی خود ارائه کند تا چراغ راه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار گیرد.

این فعال سیاسی ادامه داد: شکی نیست که انتظار دولت در مورد میزان انصراف مردم از دریافت یارانه‌ها برآورده نشد و این موضوع باید مورد تحلیل دقیق دولتمردان قرار گیرد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی افزود: دولت باید در اخذ مالیات حقه از ثروتمندان و بازپس‌گیری منابع عظیم بانکی کشور در دست عده‌ای معدود و جلوگیری از ریخت و پاش‌های دولتی طوری عمل کند که اعتماد مردم را جلب کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به برگزاری جشن در کاخ سعدآباد به میزبانی همسر رئیس‌جمهور اشاره کرد و گفت: برپایی جشن به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) امر ممدوحی است اما چرا در کاخ سعدآباد و چرا با هزینه‌های سنگین و اصولاً چرا کارهای حاشیه‌دار و حاشیه‌ساز؟

حبیبی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و مسئولیت‌های دولت اظهار کرد: ممکن است عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب به بهانه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دست به گرانی در قیمت‌ها بزنند و بازار را آشفته کنند. دولت باید بر اساس یک نقشه راه در کنترل و نظارت بازار به طور جدی همت کند. این اولویت نخست کاری دولت است. هرگونه حاشیه‌سازی دولت را از این وظیفه مهم دور می‌کند. دولت طی 9 ماه گذشته با کنترل نقدینگی در کنترل تورم توفیق نسبی داشته است و این قابل تقدیر است.

وی همچنین در مورد سفر هیأت فرانسوی به تهران و اینکه گفته می‌شود یک سناتور فرانسوی که مدافع منافقین است، همراه این هیأت بوده، گفت: پس از قطعنامه ضد ایرانی پارلمان اروپا و به رسمیت شناختن سران منافقین، دولت باید در پذیرش هیأت‌های اروپایی احتیاط کند. کسی که تریبون‌دار منافقین در اتحادیه اروپاست و رسماً از تروریسم حمایت می‌کند چرا باید همراه هیأت فرانسوی به تهران بیاید؟ لازم است از سفرهای قبلی هیأت‌های اروپایی درس بگیریم و اجازه ندهیم خطاهای دیپلماتیک که در گذشته اتفاق افتاده تکرار شود. وقتی آمریکا به سفیر قانونی ایران ویزا نمی‌دهد چرا به چنین شخصی اجازه ورود به ایران بدهیم؟

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی درمورد توافق اخیر حماس و فتح نیز اظهار کرد: اینکه گروه‌های فلسطینی به سمت وحدت و همگرایی بروند و در صف واحد علیه مطامع رژیم صهیونیستی بایستند، امر مبارکی است. در گذشته چندین بار این اتفاق افتاد اما عوامل رژیم صهیونیستی با نفوذ در جریان فتح آن را به هم زدند.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی ناخشنودی خود را از این توافق اعلام کرده است. این نقطه قوت توافق است. اما حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی که وجود رژیم اشغالگر قدس را نامشروع می‌دانند و آن را به رسمیت نمی‌شناسند باید مراقبت کنند که پشت پرده، فریب‌های پنهانی نباشد.

حبیبی همچنین در مورد تحولات اوکراین گفت: آمریکا و روسیه به سمت عمیق‌تر شدن بحران اوکراین پیش می‌روند. آمریکا منافع روس‌ها را در اوکراین هدف قرار داده است و تا سرحد درگیری مسلحانه به این امر اصرار دارد طبیعی است همین موجب عمیق‌تر شدن بحران می‌شود.

وی با بیان اینکه "دیگر از آن جامعه جهانی که اوباما در مقابله با ایران آن را به رخ ما می‌کشید چیزی نمانده است"، خطاب به تیم هسته‌ای ایران اظهار کرد: ما باید در درک زمان و شرایط تحریم دچار غفلت نشویم. دولت منافع ملی را با این درک در گفت‌وگوها پیش ببرد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در پایان افزود: هیچ دلیلی وجود ندارد که در نوشتن پیش‌نویس توافق با آنکه اختلافات زیادی هنوز وجود دارد تعجیل کنیم. ما بارها گفته‌ایم که دولت آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و هرگونه توافقی در امور هسته‌ای جز با لحاظ کردن حق مسلم ما در این مورد خارج از اصول سیاست خارجی ماست.

انتهای پیام

کد N247898