السیسی: تندروها جز زبان جنگ نمی‌فهمند/ مردم از بازگشت اخوان المسلمین می‌ترسند

مصر

وزیر دفاع سابق و نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر ضمن هشدار به آمریکا نسبت به خطرات "اسلام‌گرایان تندرو" در کشورهای عربی اعلام کرد: اسلام‌گرایانی چون بن لادن جز زبان جنگ و ویرانی چیز دیگری نمی‌فهمند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع سابق و نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر در مصاحبه با شبکه خبری "فاکس نیوز" به آمریکا نسبت به خطرات "اسلام‌گرایان تندرو" در کشورهای عربی که شاهد ناآرامی‌ هستند هشدار داده و اعلام کرد که این گروه‌ها منافع آمریکا، کشورهای اروپایی و همپیمانان عربشان را تهدید می‌کند.

وی در این مصاحبه که دو ساعت به طول انجامید گفت: مصر نیاز شدید به حمایت نظامی آمریکا برای رویارویی با خطر تروریسم در شبه جزیره سیناء و پایگاه‌های نظامیان مسلح در نزدیکی مرزهای لیبی با مصر دارد.

السیسی در ادامه آمریکا را به عدم آمادگی برای رویارویی با خطرات شورشیان تندرو در مصر و عدم کمک به مهار بحران جنگ داخلی در سوریه، عراق و لیبی متهم کرد و گفت: آمریکا به ایجاد فضای مناسب برای تندروی‌های دینی که در نهایت فاجعه‌ای برای آمریکا و غرب خواهد بود کمک کرده است.

وزیر دفاع سابق مصر همچنین خاطرنشان کرد: تنها چیزی که گروه‌های "اسلام‌گرای تندرو" و در راس آن‌ها کسانی چون اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده می‌فهمند زبان جنگ و درگیری‌ است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر ضمن متهم کردن آمریکا و ناتو به کوتاهی در قبال لیبی و خالی گذاشتن عرصه برای گروه‌های مسلح پس از برکناری معمر قذافی، دیکتاتور مخلوع لیبی در سال 2011 تاکید کرد: مصر خواهان روابط و حمایت قوی از سوی آمریکا است و این به نفع آمریکا و همپیمانانش است که از حوادث جدید در مصر ممانعت کرده و به تقویت ثبات و اوضاع اقتصادی در مصر به عنوان یکی از بزرگترین کشورها از لحاظ جمعیتی کمک کنند.

در خصوص برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر از قدرت نیز السیسی گفت: برکناری مرسی نتیجه کودتای نظامی نبود بلکه مرسی توسط یک انقلاب مردمی علیه اخوان المسلمین که گروهی تندرو هستند برکنار شد.

وی با اشاره به تعلیق کمک‌های نظامی آمریکا به مصر نیز گفت: اگر من هم درک کنم که چرا آمریکا این تصمیم را درباره مصر اتخاذ کرد خیلی از مصری‌ها دلیل آن را درک نمی‌کنند و احساس می‌کنند این کار آمریکا اهانتی به مصر بود و از خود می‌پرسند که چرا دوستانمان با ما به این شکل برخورد می‌کنند به ویژه اینکه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا متعهد شده بود که حمایت‌ها از تلاش‌های مصر در مبارزه با تروریسم از تصمیم واشنگتن در تعلیق کمک‌های نظامی به مصر تاثیر نمی‌پذیرد.

السیسی در خصوص دولت‌ آینده مصر نیز گفت: مردم مصر هنوز هم از بازگشت اخوان المسلمین هراس دارند و خواهان دولتی هستند که انتظارات سیاسی و اقتصادی آن‌ها را پاسخگو باشد.

انتهای پیام

کد N247770