استقبال حماس از سخنان اخیر عباس/تل‌آویو: عباس به روند صلح "تیر خلاص" شلیک کرد

سیاسی

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) سخنان محمود عباس را مثبت و مهم خواند و اعلام کرد که می‌توان بر مواضع وی تمرکز کرد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) سخنان محمود عباس را مثبت و مهم خواند و اعلام کرد که می‌توان بر مواضع وی تمرکز کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه الشرق الاوسط، فوزی برهوم سخنگوی جنبش حماس عنوان داشت: سخنان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در مقابل شورای مرکزی جنبش آزادی‌بخش جنوب فلسطین خود نشانگر این بود که وی به شکست گزینه مذاکرات اسرائیل اذعان و اعتراف و بر اهمیت اصول و حقوق ملت فلسطین تاکید کرده است.

سخنگوی جنبش حماس در صفحه خود در پایگاه ارتباط اجتماعی فیس‌بوک نوشت: اصول و حقوق ملت فلسطین ایجاب می‌کرد که عباس پایان مذاکرات با اسرائیل را اعلام کرده و کاملا از آن عقب‌نشینی کند.

وی تصریح کرد: سخنان عباس مبنی بر اینکه اسرائیل را به عنوان یک کشور یهود به رسمیت نمی‌شناسد و به گزینه بازگشت آوارگان فلسطینی و آزادی اسیران و تحقق آشتی پایبند است، سخنانی مثبت و مهم است که باید بر روی آن تمرکز کرد.

در همین راستا، باسم نعیم مشاور اسماعیل هنیه، نخست‌وزیر دولت حماس در امور خارجه در سخنانی عنوان داشت: سخنان محمود عباس دارای نقطه نظرات مثبتی بود که در راس آن‌ها لزوم تحقق آشتی و پایبندی وی برای تعیین قدس به عنوان پایتخت کشور فلسطین قرار دارد و وی اسرائیل را به عنوان یک کشور یهود به رسمیت نمی‌شناسد که باید از تمامی این مسائل حمایت به عمل آید.

در همین راستا صائب عریقات مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین در روند صلح با رژیم صهیونیستی عنوان داشت: این حق حماس است که اسرائیل را به رسمیت نشناسد. اسرائیل دست به مداخله آشکار و وقیحانه‌ای در امور داخلی فلسطین می‌زند.

وی خاطرنشان کرد: حماس یک جنبش فلسطینی بوده و یک سازمان تروریستی نیست و خواهان به رسمیت شناختن اسرائیل هم نیست و اسرائیل می‌داند که نمی‌تواند کشور فلسطین را در مرزهای 1967 بدون آشتی میان گروه‌های فلسطینی محقق کند.

عریقات با بیان اینکه رژیم صهیونیستی برای توقف مذاکرات صلح بهانه آشتی میان گروه‌های فلسطینی را می‌آورد، اظهار کرد: تنها در صورتی که تل‌آویو به تعهدات خود عمل کند می‌توان به میز مذاکرات با مسئولان اسرائیلی برگشت.

در همین حال رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای رسمی به سخنان محمود عباس در مقابل شورای مرکزی سازمان آزادی‌بخش واکنش نشان داده و اعلام کرد که عباس به روند صلح تیر خلاص شلیک کرد.

در این بیانیه‌ای رسمی رژیم صهیونیستی آمده است محمود عباس همان شروط قبلی را تکرار کرد. حال آنکه می‌دانست اسرائیل این شروط را قبول نخواهد کرد و به روند صلح تیر خلاص شلیک کرد.

پیشتر رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنان خود در مقابل شورای مرکزی سازمان آزادی‌بخش فلسطین تاکید کرده بود دولت توافق ملی که پس از آشتی با حماس آن را تشکیل خواهد داد رژیم صهیونیستی و توافق‌های بین‌المللی را به رسمیت خواهد شناخت و از خشونت دوری خواهد جست.

وی تصریح کرده بود دولت آتی از من فرمان می‌برد و من کشور اسرائیل را به رسمیت می‌شناسم و از خشونت و تروریسم دوری جسته و قوانین بین‌المللی و تعهدات صورت گرفته را به رسمیت خواهم شناخت و دولت نیز آن‌ها را اجرا خواهد کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنان گفت: دولت آتی در مذاکرات صلح با اسرائیل هیچ نقشی نخواهد داشت و سازمان آزادی‌بخش فلسطین در این زمینه فعالیت خواهد کرد.

وی مجددا مخالفت خود را با به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی به عنوان یک کشور یهود اعلام کرده و گفت: در صورتی که اسرائیل تحریم‌های بیشتری بر تشکیلات خودگردان فلسطین اعمال کند دولت اسرائیل باید مسئولیت اداره اراضی فلسطینی را بر عهده بگیرد.

انتهای پیام

کد N247242