در گفت‌وگوی تلفنی كری و لاوروف مطرح شد؛| 162941

روسیه به آزادی ناظران ربوده شده در شرق اوكراین كمك كند

سیاسی

سرگئی لاوروف در جریان این گفت‌وگوی تلفنی به کری گفت که دولت موقت کی‌یف باید عملیات نظامی را در شرق اوکراین متوقف کند تا از شدت بحران کاسته شود.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا، از روسیه خواست از هیچ اقدامی برای کمک به آزادی ناظران اروپایی ربوده‌شده در شرق اوکراین فروگذار نكند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، وزیر خارجه آمریكا در تماس تلفنی با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود همچنین درباره «نقل و انتقالات تحریک‌کننده نیروهای روسیه» در نزدیکی مرز اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

نیروهای شبه‌نظامی هوادار روسیه همچنان ساختمان‌های دولتی را در چندین شهر شرق اوکراین را در اختیار دارند و خواست دولت موقت در کی‌یف را برای تخلیه آن‌ها نپذیرفته‌اند.

قرار است دیپلمات‌های اروپایی روز دوشنبه درباره اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه مذاکره کنند.

پیش‌ از این هم گروه جی هفت، شامل هفت قدرت اقتصادی جهان موافقت کردند که به دلیل تداوم بحران اوکراین، تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید کنند.

غرب، روسیه را متهم می‌کند که شورش‌های جدایی‌طلبانه در شرق اوکراین را تقویت می‌کند. پیش از این روسیه شبه‌جزیره کریمه را از اوکراین به خاک خود ملحق کرده بود.

روسیه این اتهام دولت‌های غربی را رد می‌کند.

مسکو پیش‌تر اعلام کرده بود که از تمام توانش برای آزادی ناظران اروپایی که جدایی‌طلبان شرق اوکراین ربوده‌اند، استفاده می‌کند.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه جمعه گذشته یک اتوبوس حامل شماری از ناظران نظامی بین‌المللی را در شرق اوکراین توقیف کردند.

شبه‌نظامیان طرفدار روسیه، این ناظران را به جاسوسی متهم کرده‌اند.

سرگئی لاوروف در جریان این گفت‌وگوی تلفنی به کری گفت که دولت موقت کی‌یف باید عملیات نظامی را در شرق اوکراین متوقف کند تا از شدت بحران کاسته شود.

آمریکا و اروپا در حالی به دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه هستند که پیش‌ از این هم دارایی‌های شماری از افراد و شرکت‌های روس را به اتهام دست‌ داشتن در جداکردن کریمه مسدود کرده‌ یا آن‌ها را در فهرست پرواز ممنوع قرار داده‌اند.

کد N247162