انتخابات پارلمانی عراق از نیوزیلند آغاز شد

انتخابات پارلمانی عراق صبح امروز (یکشنبه) در 19 کشور جهان با مشارکت 785 هزار عراقی مقیم در خارج از این کشور آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری اصوات العراق، کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد که انتخابات پارلمانی در خارج از صبح امروز راس ساعت هشت به وقت نیوزیلند آغاز شد.

مقداد الشریفی، رئیس اداره انتخابات نیز با بیان این مطلب تاکید کرد که انتخابات از کشور نیوزیلند آغاز و به مدت دو روز در کشورهای خارجی برگزار خواهد شد.

قرار است 875 هزار شهروند عراقی در 19 کشور جهان در انتخابات پارلمانی شرکت کنند.

کاطع الزوبعی، یکی از اعضای شورای انتخابات عراق اعلام کرد که مقدمات برای برگزاری انتخابات در خارج از عراق به طور کامل فراهم شده و این انتخابات در دو روز متوالی برگزار می‌شود.

وی افزود: 102 مرکز و 654 حوزه رای گیری در کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، سوئد، هلند، کانادا، استرالیا، دانمارک، ترکیه، ایران، اردن، امارات،‌ لبنان و مصر و پنج مرکز فرعی در کشورهای اتریش و اسپانیا، فرانسه و نروژ و نیوزیلند دایر خواهد شد.

این مسئول عراقی خاطرنشان کرد: کمیساریای انتخابات تمام تلاش خود را می‌کند که عراقی‌های مقیم در خارج از این کشور بتوانند آراء خود را به صندوق‌ها بیاندازند.

از سوی دیگر دبیرخانه دولت عراق اعلام کرد که موسسات و نهادهای دولتی در استان بغداد و دیگر استان‌های عراق از امروز به مدت یک هفته تعطیل می‌شود.

در بیانیه دبیرخانه دولت عراق آمده است: بنا به درخواست کمیساریای عالی انتخابات از روز یکشنبه تا پایان هفته تمامی نهادها و موسسات دولتی در تمامی استان‌های عراق تعطیل هستند.

در عراق نیز بیش از 8000 مرکز و 50 هزار حوزه جمع آوری آراء رای دهندگان عراقی در سراسر این کشور ایجاد شده و کمیساریای انتخابات عراق اعلام کرد که تمامی این مراکز به تجهیزات ویژه انتخابات مجهز شدند.

انتخابات پارلمانی در داخل عراق روز چهارشنبه سی‌ام آوریل در سراسر عراق برگزار می‌شود.

تعداد نامزدهای انتخابات بالغ بر 9 هزار و 32 نامزد است و 20 میلیون و 437 هزار عراقی نیز واجد شرکت در انتخابات و رای گیری هستند.

همچنین تعداد نیروهای امنیتی که واجد شرکت در رای گیری هستند بالغ بر یک میلیون و 23 هزار و 829 تن است.

در همین راستا مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق از همه عراقی‌ها خواست تا در انتخابات پارلمانی مشارکت کنند.

این درخواست مقتدی صدر یک روز پس از‌ آن صورت گرفت که آیت‌الله العظمی سیدعلی سیستانی، مرجع عالی قدر شیعیان اعلام کرد انتخابات پارلمانی فرصتی بزرگ برای تغییر اوضاع به سمت وضعیت مطلوب‌تر در عراق است.

انتخابات عراق توسط 2600 رسانه محلی و خارجی پوشش داده می‌شود و هیات‌هایی از اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی بر این انتخابات نظارت خواهند داشت.

انتهای پیام

کد N247136