تظاهرات ضد دولتی در ونزوئلا

تظاهرات,آموزش

تهران ، ایرنا- خبرگزاری فرانسه گزارش داد: نزدیک به سه هزار ونزوئلایی روز شنبه به خیابان های کاراکاس و دیگر شهرهای ونزوئلا آمدند تا اعتراض خود را نسبت به طرح های اصلاح آموزش و پرورش و محدودیت های ایجاد شده در مورد حق تظاهرات اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کاراکاس، این تازه ترین راهپیمایی در ونزوئلا از زمان شروع ناآرامیهای ضد دولتی گه گاه خشونت آمیز در این کشور در ماه فوریه محسوب می شود که به قیمت از دست رفتن جان 41 نفر تمام شد.

وزارت آموزش اخیرا مشورتهایی را برای اصلاح برنامه های درسی مدارس آغاز کرده که به گفته مخالفان، هدف آن ˈ القای ˈ لفاظی ها سوسیالیستی به دانش آموزان است که محرک آن هوگو چاوز رهبر فقید بلندمدت ونزوئلا و نیکلاس مادورو رییس جمهوری فعلی و وارث و جانشین وی بودند.

حدود سه هزار نفر از راهپیمایان عمدتا جوان در کاراکاس پایتخت این کشور در نزدیکی یک دانشگاه جمع شدند.

برخی تظاهر کنندگان حامل علائمی بودند که روی آنها نوشته شده بود ˈ آموزش تلقین نیست ˈ و ˈ مبارزه برای آموزش به ما می آموزد که فکر کنیم نه اینکه مطیع باشیم . ˈ

گروهی دیگر از راهپیمایان ، محدودیتهای اخیر در مورد حق اعتراضات را با حمل پارچه نوشته هایی با مضمون ˈ اعتراض حق من است ˈ به باد حمله گرفتند.

دیوان عالی ونزوئلا روز پنجشنبه حکمی صادر کرد که ایجاب می کند تظاهرات با دریافت مجوز قبلی برگزار شود و در غیر این صورت خطر دستگیری و یا پراکنده شدن تظاهر کنندگان به منظور ˈ تضمین حق تردد آزاد ˈ وجود دارد.

مخالفان این حکم را بر خلاف اصول موجود می دانند.

اعتراضات مشابهی در دیگر شهرهای اطراف کشور از جمله والنسیا و ماراکایبو صورت گرفته است.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N246955