روزنامه گاردین : اوباما با برنامه اقتصادی و امنیتی وارد مالزی شد

مالزی,اوباما

تهران، ایرنا - باراک اوباما با گشودن باب نخستین دیدار یک رییس جمهوری امریکا از مالزی طی حدود نیم قرن گذشته، در صدد مذاکرات اقتصادی و امنیتی با نجیب رزاق نخست وزیر مالزی است.

روزنامه گاردین در گزارشی در مورد ورود اوباما به مالزی با چاپ این مطلب افزود: رزاق رهبری یک کشور آسیای جنوب شرقی را به عهده دارد که نقش مهمی در تلاشهای اوباما برای برقراری مناسبات نزدیکتر با منطقه بازی می کند.

رییس جمهوری امریکا در پایگاه نیروی هوایی سلطنتی مالزی قدم روی فرش قرمز گذاشت که به افتخارش پهن شده بود و سپس با یک اتومبیل لیموزین به میدان مجلس کوآلالامپور برده شد و در آنجا 21 گلوله توپ به نشانه استقبال از وی شلیک شد.

در جریان این دیدار دو روزه که به دنبال توقف اوباما در ژاپن و کره جنوبی صورت گرفت ، اوباما ضمن دیدار با خاندان سلطنتی مالزی در کاخ ملی در یک ضیافت شام رسمی حضور خواهد یافت.

وی همچنین با رهبران شهروندان و جوانان ملاقات خواهد کرد.

اوباما در یک مصاحبه مکتوب با روزنامه مالزیایی ˈ استار ˈ گفت : پیام اصلی اش این است که امریکا از کمک های فزاینده به امنیت و کامیابی منطقه استقبال می کند.

وی پیش از این دیدار که نخستین دیدار یک رییس جمهوری امریکا از مالزی از زمان سفر لیندون جانسون به این کشور در سال 1966 است، نوشت : هدف از این سفر تقویت همکاری و تعاون بین دو کشور و گذاشتن سنگ بنای مناسبات نزدیکتر است.

تجارت ، مسائل دفاعی ، امنیت دریایی از جمله موضوعاتی است که اوباما و نجیب قرار است روز یکشنبه در مذاکرات پیش بینی شده خود مورد بحث قرار دهند.

مالزی یکی از چند کشوری است که در مذاکرات مربوط به مشارکت در تجارت آزاد ماورای اقیانوس آرام حضور دارد و برای برنامه اقتصادی جهانی اوباما از اولویت بالایی برخوردار است .

ناپدید شدن یک هواپیمای مسافربری با 239 سرنشین در ماه گذشته مالزی را هنگام آماده شدن اوباما برای سفر به منطقه در کانون توجه بین المللی قرار داد.

امریکا در عملیات جستجوی وسیع برای یافتن هواپیما مشارکت دارد . مقامات حوزه عملیات خود را به یک منطقه دورافتاده اقیانوس نیز گسترش داده اند.

به نشانه درد و رنج ، حدود 50 نفر از بستگان قربانیان این حادثه به تحصن خود در مقابل سفارت مالزی در پکن ادامه داده و خواستار پاسخگویی هستند.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N246954