مالکی: عربستان در مسائل داخلی عراق و سوریه دخالت می‌کند / مخالفان اسد محبوبیت ندارند

نخست‌وزیر عراق اعلام کرد: عربستان به‌وضوح در سوریه و در مسائل داخلی عراق دخالت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت، عربستان ورود افراد اجیرشده به عراق را تسهیل می‌کند و به درگیری‌های خونین مذهبی دامن می‌زند.

او گفت که خشونت‌ها در سوریه، باعث شده است مشکلات امنیتی در استان انبار عراق پدید آید.

نخست‌وزیر عراق که پیش‌تر گفته بود ادعاها درباره به‌حاشیه‌راندن سنی‌ها، از سوی گروه‌های تندرو مذهبی مطرح می‌شود که با عربستات و قطر ارتباط دارند، تصریح کرد، هرکس که عراق را به عنوان یک دولت یا نظام سیاسی صرفا شیعه دسته‌بندی کند، اشتباه کرده است.

مالکی که از اکثریت شیعه در عراق است، از سوی اقلیت سنی متهم شده است که آنان را به حاشیه می‌راند.

وی اظهار کرد: تروریست‌ها از سوریه به عراق سرازیر شده‌اند. وظیفه ملی و انسانی عراق این بوده است که با القاعده در سوریه بجنگد. جبهه النصره و القاعده درگیریها در سوریه را آغاز کردند.

نخست‌وزیر عراق تصریح کرد که مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، محبوبیت فراگیر ندارند و گزینه جایگزین حکومت سوریه، تروریسم و کشتارهای وسیع است.

نوری مالکی در پاسخ به پرسش بی‌بی‌سی درباره این که آیا عربستان در عراق مداخله می‌کند، گفت واضح است که چنین است.

او ادامه داد: هرچند درست است که عربستان ورود اتباع خود به عراق را منع کرده ولی همچنان اعزام اتباع کشورهای دیگر ممکن است. به افراد زیادی از نیجریه و چاد پول داده شده تا وارد عراق شوند.

نخست وزیر عراق گفت: گروه‌های مسلحی که امروز در عمل در سوریه حضور دارند فقط تروریست هستند و ارتش آزاد حبابی بود که ترکید و پایان یافت.

انتهای پیام

کد N246951