اوباما در مالزی

رییس‌جمهوری آمریکا در چارچوب سفری سه روزه با هدف تقویت مناسبات تجاری و امنیتی با مالزی وارد این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باراک اوباما اولین رییس‌جمهوری آمریکا طی 50 سال گذشته است که به مالزی می‌رود.

اوباما در یک ضیافت شام به میزبانی عبدالحلیم، پادشاه مالزی در کاخ ملی این کشور گفت: آمریکا و مالزی می‌توانند از تنوع قومی و مذهبی مردم خود قدرت بگیرند.

رییس‌جمهوری آمریکا در جمع حدود 600 تن از حاضران در این ضیافت همچنین از علاقه شدید مادرش به باتیک (نوعی لباس مرسوم در مالزی و اندونزی) صحبت کرد. اوباما بخشی از دوران کودکی خود را در اندونزی زندگی کرده است.

عبدالحلیم نیز از اوباما به خاطر پشتیبانی آمریکا از مالزی در جست‌وجوی هواپیمای مفقود شده مالزیایی که در ماه مارس با 239 مسافر مفقود شد، تشکر کرد.

پادشاه مالزی همچنین از همکاری آمریکا با مالزی برای پیشبرد اهداف مشترک قدردانی کرد.

اوباما و نجیب رزاق، نخست‌وزیر مالزی قرار است نشست دوجانبه‌ای را برای مذاکره درباره مسائل مختلف از جمله قرارداد همکاری تجاری ترنس-پاسفیک و نگرانی‌ها درباره امنیت منطقه برگزار کنند.

وزیر امور خارجه مالزی پیش از ورود اوباما در یک کنفرانس خبری گفت: رابطه دوستانه بین نجیب رزاق و اوباما تضمین کننده مذاکرات دوجانبه شفاف، سازنده و مفید درباره مسائل اقتصادی، امنیتی و روابط بین دو ملت است.

در همین حال، یک مقام بلندپایه آمریکایی گفت: اوباما به دلیل فشردگی برنامه با انور ابراهیم، رهبر مخالفان مالزی دیدار نخواهد کرد و سوزان رایس، مشاور امنیت ملی اوباما با انور ابراهیم دیدار خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N246948