روسیه برای کمک به آزادی ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام آمادگی کرد

اوکراین

مسکو - ایرنا- آندره کلین نماینده دایم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا آمادگی کشورش را برای انجام هر گونه کمک ممکن برای آزادی ناظران دستگیر شده این سازمان در شرق اروپا اعلام کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از ریانووستی کلین روز شنبه گفت: ما معتقدیم که این افراد را باید هر چه زودتر آزاد کرد. وی افزود: روسیه به عنوان عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا تمام اقدامات ممکن را در این قضیه انجام خواهد داد.

نماینده دائم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا افزود: از جزئیات این حادثه و محل نگهداری گروه ناظران نظامی دستگیر شده سازمان امنیت و همکاری اروپا پر منطقه اسلاویانسک اوکراین خبر ندارم.

بر اساس این گزارش، پیشتر سخنگوی نیروهای مردمی شهر سلاویانسک در نشست خبری اعلام کرده بود که نیروهای مردمی قصد ندارند ناظران نظامی خارجی را آزاد کنند چون آنها را ˈجاسوسˈ می دانند.

این در حالی است که سرویس امنیتی اوکراین امروز اعلام کرد که ناظران خارجی دستگیر شده در شهر اسلاویانسک این کشور، به عنوان سپر انسانی استفاده می شوند.

سرویس امنیتی اوکراین در بیانیه ای در تارنمای خود نوشت: امروز نمایندگان رسمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در شرایط ناگواری نگاه داشته می شوند. یکی از این افراد به کمک پزشکی فوری نیاز دارد.

این بیانیه افزود: تروریست ها قصد دارند از این گروگان ها به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.

سرویس امنیتی دولتی اوکراین همچنین افزود: دستگیری این افراد از سوی یک شهروند روسیه برنامه ریزی و هماهنگی شده که کی یف اعتقاد دارد، عامل روسیه است.

در همین حال، روسیه بارها اعلام کرده است که هیچ کدام از نیروها و یا مامورانش در شرق اوکراین حضور ندارند.

13 تن از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا روزجمعه توسط جدایی طلبان اوکراین در مناطق شرقی این کشور دستگیر شده اند. چهار تن از این ناظران دستگیر شده آلمانی هستند.

جدایی طلبان اوکراین روز شنبه با اعلام خبر دستگیری ناظران اتحادیه اروپا ، این افراد را به جاسوسی برای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) متهم کردند.

جدایی طلبان اوکراین تاکید کردند که این ناظران را فقط در برابر جدایی طلبانی که نیروهای دولتی اوکراین آنان را به اسارت گرفته است، آزاد خواهند کرد.

اروپام/518 **1010
کد N246772