یو اس نیوز:

کشورهای غرب اروپا هم هوشیار باشند

آمریکا اروپا

رسانه آمریکایی با اشاره به تحرکات روسیه در حوزه انرژی درقاره آفریقا از سیطره این کشور بر 50 درصد منابع تامین انرژی غرب اروپا در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، یو اس نیوز در مطلبی با اشاره به تحرکات روسیه در زمینه نفت و گاز در قاره آفریقا نوشت: در حالی که جهان سرگرم تحرکات روسیه در اوکراین و تهدیدات این کشور درباره احتمال قطع فروش گاز به اوکراین و اروپای شرقی است این کشور دست اقداماتی شبیه به اقدامت جنگ سرد زده است که تهدیدی بزرگ برای اقتصاد انرژی منطقه است.

روسیه در حال حاضر تامین کننده 30 درصد گاز مصرفی شرق اروپا است که از کشور اوکراین می گذرد، روسیه بعد از تحولات اوکراین قیمت آن را افزایش داده و تهدید کرده است در صورتی که اوکراین بدهی خود را تصفیه نکند صادرات گاز به این کشور را متوقف خواهد کرد.

این اقدام روسیه موجب شده است تا آمریکا و متحدانش تحریم هایی را علیه این کشور وضع کنند و اعلام کرده اند این تحریم ه را افزایش خواهند داد.

نویسنده مطلب می نویسد : همزمان با این تحولات در اوکراین روسیه 1600 مایل آن طرفتر اقداماتی در زمینه انرژی انجام داده است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

به نوشته این رسانه آمریکایی روسیه در دهه گذشته و به ویژه در ماه های اخیر سرعت اقدامات خود در زمینه اکتشاف و استخراج گاز در الجزایر و دیگر کشورهای آفریقایی مثل مصر ، نیجریه و موزامبیک را افزایش داده است.

نویسنده با اشاره به اقدامات روسیه در حوزه انرژی آفریقا و به نقل از آسیس مالاگوایس کارشناس دفع اقتصادی در مرکز مطالعات استراتژیک آفریقا در واشنگتن می نویسد: روسیه با این کار به دنبال "خفه کردن غرب اروپا" هم است و قصد دارد هر وقت که بخواهد گریبان کشورهای غرب اروپا را هم بفشارد.

به اعتقاد این کارشناس تا سال 2015 کشورهایی مثل اسپانیا و ایتالیا که قسمت عمده گاز خود را از آفریقا تامین می کنند نیز به لیست کشورهایی اضافه خواهند شد که تحت تاثیر سیاست های انرژی روسیه قرار خواهند گرفت.

این کارشناس در ادامه با اشاره به افزایش سیطره روسیه بر منابع تامین کننده انرژی مورد نیاز اروپا می نویسد: کشورهای اروپای غربی باید بسیار هوشیار باشند زیرا این کشور به زودی حدود 50 درصد تامین گاز اروپا را در دست خود خواهد گرفت.

این رسانه آمریکایی این اقدام روسیه را بازی با آتش خوانده است.