5 نظامی ناتو در سقوط بالگرد کشته شدند/ 100 نفر قربانی سیل در غرب و شمال افغانستان

آسیا اقیانوسیه

کشته شدن 5 نظامی ناتو بر اثر سقوط یک بالگرد و کشته شدن بیش از 100 نفر در اثر جاری شدن سیل در مناطق شمالی و غربی از جمله تحولات افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایم، سقوط یک بالگرد متعلق به نیروهای ائتلاف در جنوب افغانستان 5 کشته بر جا گذاشت. بنا بر اعلام فرماندهی نیروهای کمک به امنیت افغانستان (ایساف) کشته شدن این افراد، خونین ترین روز را برای نظامیان خارجی در افغانستان طی سال جاری میلادی رقم زد. در همین حال شبه نظامیان طالبان مدعی هدف قرار دادن یک بالگرد متعلق به ناتو در ولایت قندهار شدند.

فرماندهی ایساف از آغاز تحقیق در مورد علت این سانحه خبر داد اما اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر نکرد. به گفته "ضیا دورانی" سخنگوی پلیس قندهار این بالگرد در حین پرواز برفراز منطقه تختا پول واقع در 50 کیلومتری مرز پاکستان سقوط کرده است.

آخرین روز خونین برای نظامیان ناتو در افغانستان مربوط به روز هفدهم دسامبر 2013 می شود که طی آن 6 نظامی آمریکایی در یک سانحه سقوط بالگرد کشته شدند.

خبر دیگر این که جاری شدن سیل در مناطق شمالی و غربی افغانستان موجب کشته شدن بیش از 100 نفر و بی خانمان شدن هزاران نفر دیگر شده است. به گفته مقامات محلی این سیل که از دو روز پیش در اراضی بیش از 4 ولایت افغانستان جاری شده صدها خانه، باغ و زمین زراعی را ویران کرده است.

به گفته "محمد جوزجانی" رئیس پلیس ولایت جوزجان بارندگی های موسمی موجب به راه افتادن سیل وسیع در این ولایت شمالی افغانستان شده و تا کنون جان دست کم 55 نفر را گرفته است. وی در عین حال از احتمال افزایش شمار قربانیان در ادامه عملیات امداد و جستجو خبر داد. بر این اساس یگان های امداد تا کنون حدود هزار و 500 نفر از سیل زدگان را به مناطق امن منتقل کرده اند. این در حالی است که یگان های امداد برای یاری رساندن به سیل زدگان با مشکل مواجه هستند و امکان دسترسی به برخی مناطق به هیچ وجه وجود ندارد.

همچنین والی فاریاب، ولایتی در همسایگی جوزجان از کشته شدن حدود 40 نفر و مفقود شدن 80 نفر دیگر در این سیلاب خبر داد. وی گفت حدود 10 هزار خانوار از این سیل متضرر شده اند که خانه بیش از 2 هزار نفر از آنان به کلی ویران شده است. گزارش ها همچنین از کشته شدن 13 نفر بر اثر سیل در ولایت بادغیس حکایت دارد.