دیده‌بان حقوق بشر:

آتش‌افروزی نیروهای اسرائیل علیه غیرنظامیان جزو جرائم جنگی است

حقوق بشر,ديده‌بان حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر از ارتش رژیم صهیونیستی خواست تا به شلیک گلوله علیه شهروندان فلسطینی در محدوده نوار غزه پایان دهد. بنا بر اعلام این سازمان نیروهای ارتش اسرائیل از ابتدای سال 2014 تاکنون چهار نفر را در نزدیکی حصار‌های میان غزه و اراضی اشغالی به ضرب گلوله کشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی جدید به 7 حادثه در مدت زمان بین دوم ژانویه تا ابتدای ماه مارس سال جاری پرداخته است که در آن نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی در نزدیکی حصارهای اطراف نوار غزه 4 نفر را کشته و 60 غیرنظامی دیگر را زخمی کرده‌اند. در میان کشته شدگان یک دانش‌آموز مقطع دبیرستان و یک زن دیده می‌شود که دارای معلولیت جسمی بوده است.

این سازمان اعلام کرد که این قربانیان هیچکدام تهدیدی برای سربازان و دیگر اسرائیلی‌ها نداشته‌اند. ارتش اسرائیل نیز تاکنون تایید نکرده است که این قربانیان در هر 7 حادثه دخالتی در عملیات نظامی داشته یا حتی در نزدیکی محل حادثه یک فرد نظامی دیده نشده است.

سارا لیویتسون سرپرست بخش خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر ابراز تاسف کرد که نیروهای اسرائیل هر روزه فلسطینیان غیرمسلح را به قتل می‌رسانند یا زخمی می‌کنند. در حالی که این فلسطینیان خطری ندارند و تنها از یک مرز نامریی که اسرائیل برای آن‌ها تعیین کرده عبور کرده‌اند.

وی در ادامه اظهار کرد: تاسف‌برانگیز است که سربازان اسرائیلی مردان، زنان و کودکانی را هدف گلوله قرار می‌دهند که تنها جرم‌شان عبور از یک خط نامریی است.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، ارتش اسرائیل دستوراتی را صادر کرده که بر اساس آنها هیچ فلسطینی نمی‌تواند در زمین‌های نزدیک به حصارهای اطراف نوار غزه حضور یابد. در حال حاضر این محدوده 300 متر اطراف این حصارها را شامل می‌شود، اما نیروهای اسرائیلی بارها به فلسطینیان بیرون از این محدوده نیز شلیک کر‌ده‌اند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل تخمین می‌زند که استفاده نیروهای اسرائیلی از سلاح گرم در این محدوده 35 درصد از زمین‌های کشاورزی زارعان فلسطینی را در نوار غزه شامل می‌شود. این در حالیست که فلسطینیانی که در زمین‌های اطراف این حصارها زندگی می‌کنند از این زمین‌ها برای اهداف مختلفی چون کشاورزی، جمع‌آوری خرده سنگ و بازیافت فلز استفاده می‌کنند.

بر اساس آمارهای دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیروهای اسرائیلی در سال 2013 در زمین‌های اطراف این حصارها، 5 غیرنظامی فلسطینی را کشته و 60 تن را زخمی کردند و تنها در سه ماه ابتدایی سال 2014، چهار غیرنظامی و 60 تن را در این محدوده زخمی کردند. این قربانیان اغلب معترضانی بودند که به محدودیت‌های اسرائیل در دسترسی به زمین‌های کشاورزی‌شان اعتراض داشتند.

طبق حقوق بین‌الملل و قوانین بین‌المللی حقوق بشر ارتش اسرائیل که در اینجا نقش پلیس را بازی می‌کند تنها می‌تواند در موارد بسیار ضروری و برای جلوگیری از تلفات جانی از ابزار اعمال فشار علیه غیرنظامیان استفاده کنند، اما سربازان اسرائیلی در برخورد با این فلسطینیان خطری مواجه‌شان نبوده و قربانیان سلاحی در دست نداشتند.

متاسفانه سربازان اسرائیلی برخلاف حقوق بین‌الملل بشردوستانه که حمله علیه غیرنظامیان را ممنوع می‌کند مکررا به سمت غیرنظامیان فلسطینی در نزدیکی حصارهای حد فاصل میان نوار غزه و اراضی اشغالی گلوله شلیک می‌کنند. همچنین بنابر قوانین جنگ افراد تنها می‌توانند به یک هدف نظامی همچون یک سرباز دشمن حمله کنند. همچنین نیروها موظفند تمام ابزارهای لازم برای تایید اینکه هدف‌شان نظامی است را به کار گیرند و در صورت وجود شک و تردید در این خصوص باید از حمله جلوگیری کنند.

متاسفانه در درگیری‌ها غیرنظامیان یکی از اهداف مستقیم ارتش‌ها هستند و نظامیانی که به عمد یک غیرنظامی را به قتل می‌رسانند مرتکب جرائم جنگی می‌شوند.

در ادامه این گزارش آمده است که مرکز فلسطینی حقوق بشر مستقر در غزه که یک نهاد غیردولتی است در سال‌های 2005 تا 2013 حدود 25 پرونده شکایت را به ارتش اسرائیل ارائه کرده که در آنها از مقامات خواسته شده بود تا کشتار غیرنظامیان و حملات علیه آنها در زمین‌های اطراف حصار میان غزه و اراضی اشغالی را مورد بررسی قرار دهند.

همچنین نیروی دریایی اسرائیل با محاصره آب‌های در دسترس فلسطینیان و اعمال محدودیت علیه قایق‌های مردم غزه مانع از رفت و آمد آنها می‌شود که مشکلات زیادی را برای فلسطینیان به همراه داشته است، اما مرکز فلسطینی حقوق بشر اعلام کرد: ارتش اسرائیل تاکنون به هیچ یک از شکایت‌های آنها رسیدگی نکرده و در ازا اعلام کرده است این پرونده‌ها به دلیل اینکه قربانیان محدودیت‌های ارتش را زیرپا گذاشتند و ارتش حق داشته از ابزار اعمال فشار علیه آنها استفاده کند، بسته شده است.

ارتش اسرائیل بارها مدعی شده است که گروه‌های مسلح فلسطینی در این زمین‌ها فعالیت‌های نظامی انجام می‌دهند، اما دیده‌بان حقوق بشر هشدار داد که بهانه‌های حفظ امنیت از سوی اسرائیل برای جلوگیری از فعالیت‌های نظامی گرو‌ه‌های فلسطینی نمی‌تواند شلیک گلوله به سمت غیرنظامیان را توجیه کند. بسیاری از آنها کشاورزانی هستند که روی زمین‌شان کار می‌کنند.

دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر در دسامبر 2013 گزارش داد که نیروهای اسرائیلی از یک برج مراقبتی 20 بار به سمت کشاورزانی که قصد دسترسی به زمین‌هایشان را داشتند، شلیک کرده است که این حملات سبب شد تنها در نیمه دوم سال 2013 دست کم شش کشاورز فلسطینی زخمی شوند.

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه گزارشش هشدار داد: اقتصاد نوار غزه به دلیل محدودیت‌های سخت نیروهای اسرائیلی و بسته شدن مرز فلسطین با مصر بسیار آسیب دیده و هم اکنون حدود 40 درصد از مردم این کشور بیکار هستند و بیش از 70 درصد از جمعیت این منطقه کمک‌های بشردوستانه دریافت می‌کنند و این رنج جدا از شمار قربانیانی است که در نتیجه گلوله‌های نیروهای ارتش کشته و یا زخمی‌ می‌شوند.

به گفته شاهدان فلسطینی نیروهای اسرائیل اغلب پس از اعلام هشدار و شلیک گلوله در هوا پای فلسطینیان را هدف قرار می‌دهند، در حالی که فلسطینیان انتظار دارند پس از اعلام هشدار کسی به آنها شلیک نکند و این هشدارها باعث نمی‌شوند که یک غیرنظامی به یک هدف نظامی قابل قبول تبدیل شود.

سارا لیویتسون در پایان تاکید کرد: شلیک کردن به سمت غیرنظامیان چه در زمین‌های اطراف این حصارها در نوار غزه و چه هرجای دیگری قانونی نیست و فرماندهان اسرائیل باید سیاست‌ها و اعمال‌شان را تغییر دهند و از حقوق بین‌الملل پیروی کنند.

انتهای پیام

کد N246496