دیدار وزیر امورخارجه و تجارت برونئی با ظریف

سیاست خارجی

ظرفیت‌های گسترده و متعددی برای همکاری و توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و برونئی در حوزه‌های متنوع اقتصادی، تجاری، بازرگانی و انرژی در ابعاد دوجانبه و منطقه ای در دو منطقه مهم خلیج فارس و جنوب شرق آسیا وجود دارد که نیازمند برنامه ریزی و اجرایی کردن توافقات فیمابین می باشد.

 پهین داتو وزیر دوم در امور خارجی و تجارت برونئی که در راس هیاتی به تهران سفر کرده است، صبح امروز شنبه با  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد و در خصوص روند توسعه و گسترش روابط گفتگو و تبادل نظر نمود.

به گزارش ایلنا، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با ابراز خرسندی از روابط خوب سیاسی بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد با تداوم سفرهای متقابل مقامات عالیرتبه و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی شاهد توسعه و گسترش بیش از پیش روابط اقتصادی دوجانبه و همچنین همکاری‌های دو کشور در سازمانهای منطقه‌ای و بین المللی باشیم.

وی خاطر نشان کرد: ظرفیت‌های گسترده و متعددی برای همکاری و توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و برونئی در حوزه‌های متنوع اقتصادی، تجاری، بازرگانی و انرژی در ابعاد دوجانبه و منطقه ای در دو منطقه مهم خلیج فارس و جنوب شرق آسیا وجود دارد که نیازمند برنامه ریزی و اجرایی کردن توافقات فیمابین می باشد.

ظریف در بخش دیگری از این دیدار افراط گرایی و تروریسم را چالش مهم فراروی کشورهای جهان در مناطق مختلف از جمله در برخی از کشورهای اسلامی دانست و با اشاره به تصویب ابتکار  روحانی رئیس جمهور کشورمان در خصوص جهان عاری از خشونت و افراط گرایی، همکاری و تعامل تنگاتنگ بین کشورهای موثر را تنها راه دستیابی به ثبات و امنیت پایدار بعنوان زمینه ساز توسعه و پیشرفت اقتصادی در مناطق مختلف دانست.

پهین داتو لیم وزیر امور خارجه برونئی نیز در این دیدار که محمد یاسمین حاجی عمر وزیر انرژی این کشور نیز حضور داشت، ضمن ابراز خرسندی از سفرش به تهران و دیدار با دکتر ظریف، از مذاکرات خود با مقامات ایرانی ابراز رضایت کرد.

وزیر امور خارجه برونئی همچنین ضمن اعلام آمادگی کشورش را توسعه و گسترش همه جانبه روابط با ایران به خصوص در عرصه های اقتصادی، تجاری و بازرگانی، ابراز امیدواری نمود در سایه پیگیریها و سفر مقامات عالیرتبه دو کشور شاهد جهشی در سطح روابط باشیم.

وی همچنین با ابراز خرسندی از روند مذاکرات بین کشورمان و گروه 1+5، ابراز امیدواری کرد این مذاکرات در راستای تحقق منافع کشور و مردم ایران با موفقیت پیش برود.

وی با اعلام حمایت کشورش از ابتکار رئیس جمهور کشورمان در خصوص جهان عاری از خشونت و افراط گرایی، این موضوع را نیاز همه کشورها در مناطق مختلف جهان در راستای تثبیت صلح و آرامش در جهان دانست و بر همکاری و تعامل کشورهای موثر و معتدل اسلامی برای تحقق این ایده مهم تاکید کرد.

کد N246263