گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس از سفر به سیستان و بلوچستان

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، پرهیز از سخنان نسنجیده و ادعاهای واهی، اقدام عاجل برای انسداد جدی مرزهای شرقی و تکمیل جاده‌های مرزی را به عنوان پیشنهادات هیات سه نفره اعزامی این کمیسیون به استان سیستان و بلوچستان جهت بررسی دلایل ناامنی‌های اخیر عنوان کرد.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، پرهیز از سخنان نسنجیده و ادعاهای واهی، اقدام عاجل برای انسداد جدی مرزهای شرقی و تکمیل جاده‌های مرزی را به عنوان پیشنهادات هیات سه نفره اعزامی این کمیسیون به استان سیستان و بلوچستان جهت بررسی دلایل ناامنی‌های اخیر عنوان کرد.

باقر حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تشریح نتایج سفر دو روزه هیات سه نفره کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به استان سیستان و بلوچستان، گفت: این سفر با هدف بررسی دلایل و ریشه‌های ناامنی‌های اخیر در استان سیستان و بلوچستان بخصوص ربوده شدن پنج مرزبان ایرانی و دیگر وقایع این منطقه بود.

وی با بیان اینکه«ریشه بروز برخی ناامنی‌ها در استان سیستان و بلوچستان وجود گروهک تروریستی جیش‌العدل در پاکستان است»، ابرازعقیده کرد که به دلیل مشکلات معیشتی مردم و نیازمندی‌های آنها، گروهک‌های تروریستی از این زمینه و ضعف استفاده کرده و آنها را جذب خود کرده و بعد از شستشوی مغزی به عنوان ابزار از آنها استفاده می‌کنند.

نماینده مردم زابل در مجلس تاکید کرد: معتقدم برخی حرف‌های نسنجیده از سوی برخی مسئولان محلی و حتی نمایندگان مجلس در این حوزه انتخابیه باعث می‌شود که به نوعی این انگیزه در برخی افراد برای انجام اقدامات علیه مردم ایجاد شود. حرف‌هایی که بی‌اساس بوده و سرشار از ادعاهای واهی و نادرست است.

حسینی تاکید کرد که بسیاری از این حرف‌های بی اساس نباید زده شود و دلیلی هم برای طرح آن وجود ندارد و باید جلوی این رویه گرفته شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در این سفر بر ضرورت انسداد جدی مرزها تاکید شد، گفت: باید نقاط حساس حتما مسدود شده و ضمن ایجاد پاسگاه‌ها و برجک‌ها استحکامات لازم برای مراقبت از مرزها در نقاط مختلف ایجاد شود.

وی توضیح داد: باید معابر مرزی به گونه‌ای تعبیه شده تا ضمن فراهم کردن زمینه‌ای برای انجام مراودات مرزی و مبادلات تجاری برای امرار معاش مردم، نظارت و کنترلی در ترددها وجود داشته باشد تا اتفاق خاصی نیفتد به‌ طوریکه نقاط غیرمسکونی که تردد در آنجا معنایی ندارد نیز به صورت جدی کنترل شود.

حسینی تکمیل هر چه سریعتر جاده‌های مرزی را به عنوان یکی دیگر از الزامات در استان سیستان و بلوچستان عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر بخشی از منطقه سیستان و بلوچستان تحت نظارت سپاه است و سپاه بر این مناطق کنترل دارد. ما امیدواریم تمامی این اقدامات به ایجاد امنیت بیشتر کمک کرده و در این راستا اقدامات لازم نیز صورت گیرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این سفر محسنی ثانی و دواتگری از دیگر اعضای کمیسیون نیز حضور داشتند، گفت: بعد از بازدیدهای انجام شده جلسه شورای تامین استان نیز برگزار شد و ما پیشنهادات خود را ارائه کردیم البته گزارش نهایی به کمیسیون جهت ارائه به دولت اعلام می‌شود.

حسینی در مورد آخرین وضعیت دانایی‌فر گفت: در این سفر به این موضوع پی بردیم که آقای دانایی‌فر همکاری با گروه جیش‌العدل ندارد و احتمال زنده بودن ایشان زیاد است ولی هنوز به قطعیت نرسیدیم.

انتهای پیام

کد N245936