بیگدلی در گفت‌وگو با ایلنا:

اساس سیاست خارجی دولت، تامین منافع ملی ایران است

سیاست خارجی,اتحادیه امکان,علی بیگدلی,سیاست خارجی دولت تدبیر و امید

در سیاست خارجی دولت قبل، فقط شعار داده می‌شد و ما تاثیری در نظام بین‌الملل نداشتیم و آقای روحانی می‌خواهد با توجه به وضع موجود، شرایط و وضعیت سابق را زنده و احیا کند.

 یك تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی، اساس سیاست خارجی حسن روحانی را  تامین منافع ملی ایران دانست و تاکید کرد: ایران برای خروج از رکود و اتحادیه اروپا برای جلوگیری از رکود به یکدیگر نیازمند هستند، چراکه آنها نیازمند یک بازار مصرف بزرگ و ایران نیز نیازمند یک سرمایه‌گذار خارجی است.

علی بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص تاکید رئیس جمهور و وزیر امور خارجه مبنی بر گسترش روابط ایران با اتحادیه اروپا گفت: رویکرد سیاست خارجی ایران در دولت یازدهم مبتنی بر گسترش روابط ایران با دنیا بر اساس تعامل سازنده است.

وی با بیان اینکه اساس سیاست خارجی حسن روحانی، تامین منافع ملی ایران است، اظهار داشت: روحانی با گسترش روابط ایران با دنیا بالاخص با کشورهای اروپایی می‌خواهد زمینه‌ساز حضور آنان در ایران را فراهم كند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به فاصله‌گیری اتحادیه اروپا از آمریکا یادآور شد: اگرچه این فاصله‌گیری به شکل آشکار نیست، اما این فاصله گرفتن در پنهان صورت گرفته و ایران نیز می‌خواهد از این مسئله به نفع خویش استفاده بکند که البته امری درست است.

بیگدلی با بیان اینکه گسترش روابط ایران و اروپا تا به نتیجه رسیدن مذاکرات و رفع تحریم‌ها به نتیجه آنچنانی‌ای نمی‌رسد، خاطرنشان کرد: بخشی از تحریم‌های ایران از سوی اتحادیه اروپا صورت گرفته که هم موانعی برای ما و هم موانعی بر آنها ایجاد کرده که تا برداشته شدن تحریم‌ها نمی‌توان انتظار خاصی داشت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه هم ایران و هم اتحادیه اروپا به یکدیگر نیازمندند، اذعان داشت: ایران برای خروج از رکود و اتحادیه اروپا برای جلوگیری از رکود به یکدیگر نیازمند هستند، چراکه آنها نیازمند یک بازار مصرف بزرگ و ایران نیز نیازمند یک سرمایه‌گذار خارجی است.

وی با اشاره به روابط خوب میان ایران و اتحادیه اروپا در زمان دولت اصلاحات بیان کرد: این روابط سازننده بود به طوری که ما در آن زمان شاهد بودیم که سه کشور مذاکره‌کننده با ایران یعنی فرانسه، آلمان و انگلیس در مقابل آمریکا ایستادند، اما در زمان دولت سابق، این روابط خوب از بین رفت.

استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در سیاست خارجی دولت قبل، فقط شعار داده می‌شد و ما تاثیری در نظام بین‌الملل نداشتیم و آقای روحانی می‌خواهد با توجه به وضع موجود، شرایط و وضعیت سابق را زنده و احیا کند.

بیگدلی با بیان اینکه دولت بیش از هر عرصه‌ای در سیاست خارجی فعال است، ابراز داشت: دولت می‌دانند که برای دور کردن بحران از کشور، حل بخشی از مسائل داخلی و پایان بخشیدن به تحریم‌ها باید سرمایه‌گذاری ویژه‌ای در عرصه سیاست خارجی داشته باشد و برای همین در این عرصه فعالتر است.

کد N245889