چورکین: مسکو هنوز درباره انتخابات اوکراین تصمیمی نگرفته است

سیاسی

سفیر روسیه در سازمان ملل اعلام کرد، مسکو هنوز تصمیم نگرفته است که انتخابات ریاست جمهوری اوکراین را به رسمیت بشناسد یا خیر.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل در مصاحبه با روزنامه پراودا دیلی گفت: اینکه آیا روسیه انتخابات اوکراین در 25 ماه مه را به رسمیت می‌شناسد یا خیر، بستگی به شرایطی دارد که قرار است انتخابات در آن برگزار شود.

دیپلمات‌ ارشد روسیه بر این باور است که مقام‌های مستقر در کی‌یف از اجرای توافقنامه ژنو در 17 آوریل اجتناب می‌کنند و همین امر به تنش‌ها دامن می‌زند.

وی تاکید کرد که کی‌یف هنوز هیچ اقدامی برای اجرای گام‌های اولیه که همان خلع سلاح گروه افراطی "رایت سکتور" و تضمین تخلیه ساختمان‌های اشغال شده دولتی، نکرده است.

به گفته وی، کی‌یف هنوز هم تلاشی برای گفت‌وگو با رهبران مناطق شرقی اوکراین نکرده است و همین امر سبب نگرانی است.

چورکین با اشاره به تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه بر سر مساله اوکراین گفت که غرب از اصل موضوع بسیار دور شده است.

سفیر روسیه در سازمان ملل همچنین درباره انتصاب جان تف، سفیر جدید آمریکا در مسکو که پیشتر سفیر آمریکا در کی‌یف بود، هشدار داد و گفت: اگر هدف جان تف در مسکو، تحریک روسیه است بنابراین باید بگویم که تاثیرگذاری وی برابر صفر خواهد بود.

وی افزود: اما اگر وی بخواهد که مذاکره کند، پس از آن ما به وی به چشم دیگری نگاه خواهیم کرد. او دیپلمات‌ کار کشته‌ای است که تجربیات زیادی در همکاری با منطقه ما دارد.

چورکین گفت: تعداد این گونه افراد در آمریکا بسیار اندک است اما در مقابل شمار افرادی که در مناصب سیاسی فعالیت دارند و اصلا از حوزه سیاست خارجی اطلاعی ندارند، بی‌شمار است.

انتهای پیام

کد N245873