بیش از 50 میلیون سند تاریخی و سیاسی در آرشیو اسناد وزارت خارجه نگهداری می شود

سازمان یونسکو

تهران- ایرنا-رئیس مرکز آموزش پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه از وجود بیش از 50 میلیون سند تاریخی وسیاسی در آرشیو اسناد این وزارت خانه خبر داد و گفت:امروز این مکان گنجینه گرانبهایی برای مطالعات جغرافیایی،تاریخی و فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،«هادی سلیمان پور» صبح امروز( شنبه) در مراسم آغاز به کار نمایشگاه نقشه های تاریخی وثبت شده وزارت امورخارجه در حافظه جهانی یونسکو عنوان کرد:آرشیو اسناد وزارت خارجه در حدود 113 سال پیش از سوی متفکر و دانشمند بزرگ دوران قاجار،امیرکبیر راه اندازی شده است.

وی افزود:امروز در این مرکز بیش از 50 میلیون برگ سند تاریخی و سیاسی از قدیمی ترین اسناد مروبط حوادث و جزییات ایران تاریخ ایران نگهداری می شود.

از جمله اسناد منحصر به فرد این بخش مجموعه دست نگاره های مربوط به دوران قاجار است که منتخبی از آن توسط جغرافی دانان کشور تهیه شده و امروز 500 نقشه در 440 عنوان با ابعاد و مقایس های مختلف به صورت دست نگاره و چاپ سنگی در این مرکز نگهداری می شود که به ثبت حافظه جهانی رسیده است.

به گفته وی،این مجموعه از نقشه ها منبع مهمی برای مطالعات فرهنگی،جغرافیایی و تاریخی در منطقه بین النهرین و دره سند و پنجاب است که اسناد قابل ملاحظه ای برای محققان و اندیشمندان به شمار می رود.

به گفته سلیمان پور،آثار موجود نقشه راههای ارتباطی،روند ساخت آنها و توسعه شهرها،تغییرات جمعیتی،توزیع جمعیتی در فلات قاره، تحول در صنت کارتوگرافی و زمینه های ایجاد مرکز تمدنی جدید را نشان می دهد.***ایران سرزمین رمزآلودی است

در ادامه این مراسم «رضا صالحی امیری» رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رییس کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو نیز به بیان اقدامات این کمیته پرداخت و گفت: ایران بزرگ با فرهنگی متنوع و تکثر اقوام گوناگون است که همواره به صورت مسالمت آمیز در کنار هم بوده و ایران به حیات خود ادامه داده است.

وی با بیان اینکه ریشه های تاریخی ایران، فرهنگی است عنوان کرد :تمدن ایران و ریشه های آن ازمحدوده جغرافیای سیاسی کنونی فراتر است و به هند، افغانستان و تاجیکستان و آسیای میانه نیز می رسد.

رییس کتابخانه ملی خاطرنشان کرد:سال 88 پیشنهادی درباره جایزه جهانی فردوسی برای کسانی که نسبت به مرمت آثار حوزه جهانی ایرانی و اسلامی اقدام کنند ارائه شده که امیدواریم در سفر مدیرکل یونسکو این پیشنهاد بررسی و اجرایی شود.

وی در ادامه بر ضرورت حفظ و توجه به فرهنگها و اشتراکات فرهنگی ملت ها برای ایجاد صلح و دوری از جنگ تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در ابتدای مراسم گشایش این نمایشگاه که حاوی بیش از 60 نقشه تاریخی مربوط به دوره قاجار است، یک نقشه توسط وزیر خارجه ایران و مدیرکل یونسکو به صورت نمادین رونمایی شد.

این نقشه متعلق به دوره ناصرالدین شاه قاجار است که در آن نقاط مورد اختلاف دولتهای ایران و عثمانی در مرزهای شمالی و مغان با جزییات و با دقت ترسیم شده است.

تاریخ ترسیم نقشه به درستی معلوم نیست اما این سند حاوی یادداشت ناصرالدین شاه به اتابک اعظم است که نشان می دهد ناصر الدین شاه در بازدید از منطقه شخصا با دقت آن منطقه را رصد کرده است.

در پایان مراسم نیز گواهی نامه رسمی ثبت نقشه های ایران در برنامه حافظه جهانی و میراث مستند ایرانی از سوی «ایرینا بوکووا» مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی (یونسکو) به محمدجوادظریف وزیرامورخارجه کشورمان اهدا شد.

سیام5**9173** 1418
کد N245667