چمدان سفرهای خارجی روحانی به مقصد چین و ترکیه بسته می‌شود/دیدار با پوتین در سرزمین اژدها

حسن روحانی, ایران و ترکیه, ایران و چین

چمدان سفرهای خارجی رئیس جمهور در اولین بهار دولت یازدهم به مقصد چین و ترکیه بسته خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، چند ماه بعد از سفر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به ایران، حسن روحانی خرداد ماه سال جاری عازم ترکیه خواهد شد، سفری که پیش از دوبار به تعویق افتاده بود. اینبار اما گویی رایزنی‌های مقامات ترکیه برای قطعی شدن این سفر اوج گرفته است.


روزنامه حریت دیلی نیوز روز گذشته به نقل از منابع دیپلماتیک از سفر رئیس جمهوری ایران به این کشور در اواسط  خرداد خبر داد.  این منابع اعلام کرده اند رایزنی ها از طریق مجاری دیپلماتیک برای تعیین زمان دقیق و برنامه سفر روحانی در جریان است.


روابط ایران و ترکیه در دولت یازدهم وارد فاز جدیدی از تعاملات منطقه‌ای و اقتصادی شده است. سفرهای پی در پی مقامات ارشد دو کشور با محور رایزنی‌های دیپلماتیک پیرامون توافق هسته‌ای، مباحث منطقه ای چون سوریه و افزایش تعاملات اقتصادی گویای گشوده شدن فصلی جدید از روابط تهران-آنکارا است.


در همین راستا عنوان می شود در سفر اخیر روحانی به ترکیه نیز دو کشور قصد دارند چندین موافقت نامه همکاری سیسی؛ اقتصادی و فرهنگی را امضا و نهایی کنند. به گفته این منابع گفتگو درباره واردات گاز ایران و تعیین قیمت آن نیز از دیگر مباحث مطرح شده در این سفر خواهد بود.


وزیر انرژی ترکیه چندی پیش اعلام کرد اگر دو کشور درباره قیمت گاز به توافق برسند؛ ترکیه می تواند میزان واردات خود از ایران را به دو برابر میزان فعلی افزایش دهد.


احمد داوداوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز از عزم ترکیه برای توسعه روابط نزدیک با ایران، از جمله انجام دیدارهای متعدد میان مقامات ارشد دو کشور سخن گفته است. وزارت خارجه ترکیه همچنین اعلام کرد،     سفر روحانی به سرزمین اژدها
     
روحانی اما پیش از سفر به ترکیه، عازم چین خواهد شد. رییس‌جمهور اواخر اردیبهشت ماه به منظور شرکت در چهارمین نشست سران کنفرانس تعامل و اقدامات جهت اعتمادسازی در آسیا (سیکا) به شانگهای چین سفر می‌کند.


ایده تشکیل سازمان سیکا یا کنفرانس تعامل و اقدامات، تدابیر و راه‌های دستیابی به اعتمادسازی در آسیا در سال 92 و به ابتکار سلطان نظربایف، رییس‌جمهور قزاقستان مطرح و در سال 1996 رسما تشکیل شد.نشست سران سیکا هر چهار سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.     
گفتنی است که رییس‌جمهور در جریان سفر خود به شانگهای چین علاوه بر سخنرانی در این اجلاس با تعدادی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس از جمله پوتین رییس‌جمهور روسیه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.


/27220


 

کد N245368