معاون سازمان اوقاف:

اخذ مالیات از موقوفات به اجرای نیت واقفان خدشه وارد می‌کند

سازمان دارالقران

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه از وجود 8 هزار پرونده وقفی در سیستم قضایی کشور خبر داد و گفت: اخذ مالیات از موقوفات به اجرای نیت واقفان و ایجاد موقوفات جدید خدشه وارد می‌کند.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه از وجود 8 هزار پرونده وقفی در سیستم قضایی کشور خبر داد و گفت: اخذ مالیات از موقوفات به اجرای نیت واقفان و ایجاد موقوفات جدید خدشه وارد می‌کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی حاتمی در تبریز اظهار کرد: با جدیت به دنبال احقاق حقوق موقوفات هستیم و هیچ شخص حقیقی و حقوقی حق تصرف اموال موقوفه را ندارد.

وی با بیان این‌که «مالیاتی که از مکان‌های موقوفه اخذ می‌شود، به یک نگرانی جدی تبدیل شده است» افزود: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته آمار موقوفات در کشور رشد داشته است اما تاکنون نتوانسته به جایگاه واقعی خود دست یابد.

حاتمی با اشاره به این‌که «این مسیر با شیوه وقف خیران، همخوانی ندارد» اظهار کرد: هرچند اکنون معافیت مالیاتی موقوفات عام با رعایت شرایطی که انجام بعضی از آنها از عهده ادارات اوقاف و متولیان خارج است، نرخ صفر را دارد، اما ممکن است همین قانون در سال‌های بعد درصد برای موقوفات تعیین کند.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به خارج از شمول بودن موقوفات آستان قدس رضوی، آستان حضرت معصومه (س)، آستان شاهچراغ و عبدالعظیم الحسنی از پرداخت مالیات در این قانون، تصریح کرد: موقوفه امام رضا (ع) از نظر شرعی با سایر موقوفات تفاوتی ندارد و این نکته خود یکی از شبهه‌های اساسی وارد شده به این قانون است.

وی همچنین با اشاره به اهداف سفر به این استان، گفت: هیئتی با عنوان شهید سیاری به عنوان هیئت بازرسی به استان آذربایجان شرقی سفر کرده است، چراکه سازمان اوقاف هر ساله بازرسی از علمکرد استان‌ها در راستای برنامه‌ها در سراسر کشور انجام داده و نقاط ضعف و قوت ادارات استان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی با اشاره به این‌که «قدم‌های خوبی برای احیای موقوفات در این استان برداشته شده است» خاطرنشان کرد: فرهنگ وقف که از گذشته‌های دور با زحمات فراوان به دست آمده پیش از انقلاب اسلامی به فراموشی سپرده شده بود که بعد از انقلاب اسلامی برای احیای موقوفات قدم‌های خوبی برداشته شد.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تعداد موقوفات جدید در سال 92 بیش از 2 هزار مورد بوده در حالی که میانگین وقف جدید تا سال 1388 سالانه 200 مورد بوده است.

حاتمی افزود: وقف جمعی با شیوه انتشار اوراق وقف در کشور شروع شده که یک بیمارستان جامع تخصصی سرطان از این طریق در تهران احداث و راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: یک میلیون و 400 هزار ملک وقفی هم اکنون در کشور وجود دارد و نزدیک به 8 هزار پرونده حقوقی داریم که اکثر آنها مربوط به موقوفات است.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین در رابطه با یکی از بزرگ‌ترین موقوفه‌های استان آذربایجان شرقی و کشور اظهار کرد: موقوفه قائم مقام فراهانی یکی از بزرگ‌ترین موقوفات کشور است که سند آن به گفته مسئولان آستان قدس در درجه اعلای اعتبار است.

انتهای پیام

کد N245040