به بهانه تسلیت اردوغان به نوادگان ارامنه /

ترکیه در صدد ترمیم وجهه خدشه دار شده خود

ترکیه

آنکارا- ایرنا - اقدام ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه در تسلیت گفتن به نوادگان ارامنه کشته شده در دوران عثمانی به عنوان تلاش آنکارا برای ترمیم وجهه خدشه دار شده خود در محافل بین المللی و گشایش جایگاهی برای ورود به مسائل قفقاز ارزیابی شد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه در یک اقدام بی سابقه و غیر منتظره از طرف کشورش به نوادگان ارامنه کشته شده در سال 1915 میلادی ( 1294 ) موسوم به قتل عام ارامنه در 24 آوریل ( 4 اردبیهشت ) در زمان امپراتوری عثمانی ، تسلیت گفت.

24 آوریل سال روز قتل عام ارامنه در دوران عثمانی می باشد.

همه ساله ارامنه در کشورهای مختلف علیه ترکیه در این روز تظاهرات برپا می کنند.

سخنان اردوغان اگر چه در محافل خبری به عنوان اقدامی غیر منتظره ارزیابی شد ولی کارشناسان امور سیاسی و راهبردی اذعان کردند که تصمیم به نگارش چنین متنی و انتشار آن از ماهها پیش توسط دولت اتخاذ شده و حتی در این مورد با محافل ارمنی مذاکراتی صورت گرفته و زمینه ای نیز فراهم شده است که جمهوری آذربایجان از این اقدام آنکارا ناخشنود نشود و به آن اعتراضی نداشته باشد.

پروفسور ˈاولکه آریبوغانˈ عقیده دارد که ترکیه از ماهها پیش و در پی مواجه شدن با ادعاهای حمایت از تروریستها در سوریه ، کمک به معارضان در بمباران شیمیایی در سوریه ، اعمال فشار به معترضان و خشونت علیه مخالفان به ویژه در تظاهرات به پارک ˈگزیˈ در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه در تابستان گذشته و دیگر مسائلی از این قبیل همواره مورد انتقاد غرب و در راس آن اتحادیه اروپا قرار گرفته بود و تصمیم داشت که وجهه خدشه دار شده خود را نزد افکار عمومی جهان ترمیم کند.

آریبوغان افزود: تحولات در قفقاز ، مناسبات ترکیه با روسیه و موضوع شبه جزیره کریمه نیز از جمله تحولات تاثیر گذار به سوق دادن ترکیه برای نشان دادن چهره ای دیگر از خود در افکار عمومی جهان برای ایجاد جایگاهی دیگر در تحولات بالکان و قفقاز است.

پروفسور ˈسدات لاچین ارˈ از موسسان بنیاد تحقیات سیاسی و رییس دانشگاه ˈچاناک قلعهˈ نیز در این باره گفت که ترکیه برای ورود به مسائل قفقاز باید سیاستهای گذشته خود را به کنار گذارد و برای حل مساله تاریخی خود با ارمنستان مجبور است چنان عمل کند که دو بازیگر تعیین کننده در این مساله یعنی روسیه و جمهوری آذربایجان را با خود همراه کند.

ˈحسیب کاپلانˈ نماینده کرد مجلس ملی ترکیه از حزب صلح و دمکراسی نیز با بیان اینکه در تاریخ معاصر ترکیه و در چند دهه گذشته نیز اقشار بزرگی از یونانی تبارها ، کردها و علوی ها در ترکیه مورد ظلم و شکنجه و کشتار قرار گرفته اند، گفت: تصور می کند که سیاست دولت ترکیه در تسلیت گویی به نوادگان ارامنه سیاستی روزمره است و اگر واقعا در این سیاست صداقت دارد باید از کردها ، یونانی تبارها ، سریانیها و علویها نیز عذرخواهی کند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در نودو نهمین سالگرد حادثه 1915 میلادی در در بیانیه ای برای نخستین بار در تاریخ این کشور با اشاره به اینکه حوادث تلخ یاد شده موجب تاسف است، تاکید کرد نباید حوادث تاریخی منجر به بروز درگیریها در جهان امروز شود و باید با بهره گیری از ارزشهای مشترک، برای خود آینده بهتری بسازیم.

وی در این بیانیه افزود: این وظیفه مورخان و تاریخ شناسان است که با تحقیقات خود حوادث تاریخی را به آن شکلی که بوده به مردم امروز منتقل کنند.

ارامنه مدعی هستند که در سالهای 1915 تا 1917 دهها هزار تن از اجداد آنان توسط دولت عثمانی به قتل رسیده اند.

برخی از کشورها کشته شدن ارامنه در سالهای 1915 الی 1917 را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته اند.

برخی از کارشناسان معتقد هستند که لابیهای ارامنه در غرب و کنگره آمریکا و پارلمانهای برخی کشورهای اروپایی در صدد هستند که سال آینده میلادی (2015) که مصادف با یکصدمین سالگرد قتل عام ارامنه در دوران عثمانی است ، رسما از ترکیه بخواهند که این حادثه را به عنوان نسل کشی بپذیرد و ترکیه از هم اکنون زمینه های کاهش این فشار را فراهم می کند.

این در حالی است که محافل ملی گرای ترکیه سخنان نخست وزیر ترکیه را به شدت مورد انتقاد قراردادند و احزاب مخالف جمهوریخواه خلق و حرکت ملی سیاست اردوغان در این باره را محکوم کردند.

اردوغان به عنوان اولین نخست وزیر در تاریخ ترکیه ، ابراز همدردی و تاسف خود را از ظلمی که در زمان حکومت عثمانی به ارامنه تحمیل شده است وظیفه انسانی دانست. ولی هنوز هیچ مقامی در ترکیه حاضر نشده است درباره کشتار ارامنه از واژه نسل کشی استفاده کند.

پیش از اردوغان، ˈاحمد داوداوغلوˈ ، وزیرخارجه ترکیه سال گذشته هنگام بازدید از ایروان، پایتخت ارمنستان کوچاندن اجباری و قتل عام ارامنه را یک خطا و عملی غیرانسانی خوانده بود.

وی در همان زمان خواستار توافق ترکیه و ارمنستان بر سر نگرش به این حادثه ناگوار به عنوان یک موضوع تاریخی و بررسی آن از سوی مورخان شده بود.

برخی از کارشناسان با اشاره به قاطعیت محافل ملی و سکولار در خودداری از پذیرش موضوع قتل عام و یا نسل کشی ارامنه در دوران عثمانی عقیده دارند که ترکیه از این موضوع وحشت دارد که نوادگان ارامنه در صورت پذیرش این موضوع از ترکیه تقاضای خاک و غرامت و میراث اجداد خود را داشته باشند.

ملی گرایان ترکیه معتقد هستند که دولت عثمانی برای سرکوب شورش های آن دسته از گروههای ارمنی که با شبکه های غربی همکاری داشتند اقدام به کوچاندن ارامنه کردند و این حادثه زمانی اتفاق افتاد که ترکها بیش از همه نیاز به وحدت داشتند.

ناظران آگاه عقیده دارند که بیانیه نخست وزیر ترکیه می تواند در آستانه یکصدمین سالگرد کشتار ارامنه، اقدامی در مسیر بهبود مناسبات ترکیه و ارمنستان تلقی شود و این امر می تواند دنباله اقدام میان ترکیه و ارمنستان در سال 2009 میلادی برای آشتی باشد که به رغم تلاشهای زیاد پس از 6 ماه شکست خورد و طرفین یکدیگر را به زیاده خواهی متهم کردند.

روند همگرایی ترکیه با اتحادیه اروپا نیز در ادامه خصومت و یا آغاز سرفصلی برای آشتی ترکیه و ارمنستان تاثیر گذار خواهد بود زیرا که اتحادیه اروپا برای پذیرش عضویت ترکیه در آن اتحادیه در کنار دیگر شرط های خود دو شرط بهبود مناسبات با ارمنستان و بخش یونانی نشین قبرس را مورد تاکید قرار داده است.

خاورم ** 2010** 230 *1446
کد N244784