در پایان نشست سالانه کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل

دهقانی: اسرائیل تنها مانع ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است

سیاسی

سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک اسرائیل را تنها مانع ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، غلامحسین دهقانی طی سخنرانی در پایان نشست سالانه کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل با اشاره به اینکه مخالفت رژیم صهیونیستی با گنجاندن موضوع برگزاری کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای در سند پایانی این کمیسیون دلیل اصلی شکست نشست امسال بوده است، گفت: اسرائیل با این اقدام خود نشان داد که نه تنها سلاح های هسته ای و فعالیت‌های هسته‌ای مخفی آن و عدم پایبندی‌اش به معاهدات بین‌المللی در زمینه سلاحهای کشتار جمعی مانع اصلی ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه است، بلکه سیاست‌های غیرسازنده آن نیز مانع اقدامات سازمانهای بین المللی در حمایت از تحقق این امر می باشد.

دهقانی اظهار کرد: متأسفانه این اقدامات اسرائیل تحت حمایت کشورهای هسته ای غربی صورت می گیرد در حالی که تمامی این کشورها مسئولیت مهمی در اجرای قطعنامه خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای به عهده دارند.

وی افزود: اسرائیل باید از این سیاست‌ها دست برداشته و ضمن پیوستن به پیمان عدم اشاعه، کلیه تاسیسات هسته‌ای خود را تحت پادمانهای جامع آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد.

سفیر و سرپرست نمایندگی کشورمان از کشورهای هسته‌ای نیز به خاطر عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاح هسته ای خود انتقاد کرد و گفت: این کشورها باید با حسن نیت به تعهدات خود عمل کنند و اجازه دهند مذاکرات در این زمینه با موفقیت به پیش برود.

دهقانی همچنین خواستار آغاز فوری مذاکرات کنوانسیون جامع خلع سلاح هسته‌ای شد و گفت که تدوین و اجرای آن می‌تواند منجر به امحای کلیه این سلاحها شده و جهانی امن تر را برای همه ملل و آیندگان به ارمغان آورد.

شایان ذکر است که پیشنهاد تدوین کنوانسیون جامع خلع سلاح هسته‌ای در شهریور گذشته از سوی دکتر روحانی رئیس جمهور ایران به نمایندگی از 120 کشور عضو جنبش عدم تعهد به اولین نشست عالیرتبه مجمع عمومی در خصوص خلع سلاح هسته‌ای ارائه گردید و دو ماه بعد به تصویب این مجمع رسید.

انتهای پیام

کد N244749