روسیه و آلمان خواستار تلاش سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل مساله اوکراین شدند

آلمان,مساله اوکراین

مسکو- ایرنا - وزیران امور خارجه روسیه و آلمان در گفت وگویی تلفنی خواستار تلاش سازمان امنیت و همکاری اروپا و تشریک مساعی کشورهای اروپایی در چارچوب این سازمان برای حل مساله اوکراین شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف و فرانک والتر اشتاین مایر روز جمعه در این گفت وگوی تلفنی بر لزوم افزایش تلاش های سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل و فصل بحران اوکراین تاکید کردند.

در حال حاضر هیاتی از سازمان امنیت و همکاری اروپا به نظارت در مناطق مناقشه در اوکراین می پردازد و برای برقراری همکاری ها میان مناطق شرق و جنوب اوکراین با حکومت مرکزی این کشور تلاش می کند.

وزیران امور خارجه روسیه و آلمان همچنین نسبت به گسترش دامنه بحران در اوکراین ابراز نگرانی و بر ضرورت اجرای همه جانبه توافقنامه 17 ماه آوریل ژنو برای حل و فصل مسالمت آمیز این بحران تاکید کردند.

لاوروف خواستار توقف خشونت ها در اوکراین از جمله خودداری حکومت این کشور از بکارگیری واحدهای ارتش علیه ساکنان مناطق شرق و جنوب اوکراین و نیز جلوگیری از فعالیت تندروهای ملی گرای اوکراینی شد.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به اهمیت اجرای توافقنامه ژنو برای حل بحران ژنو گفت: برای حرکت در این مسیر نیاز به توقف همه خشونت ها و در وهله اول بکارگیری نیروهای مسلح علیه مردم شد.

بحران اوکراین از اواسط ماه جاری میلادی با آغاز عملیات نظامی نیروهای امنیتی این کشور علیه معترضان در مناطق جنوب و شرق این کشور وارد مرحله جدید شد.

در این مرحله در 10 روز اخیر در جریان عملیات نظامی تا کنون دست کم 10 نفر کشته و شمار زیادی مجروح شده اند و این عملیات همچنان ادامه دارد.

اروپام/2242**۵۱۸ ** 1552
کد N244529