استاندار خراسان جنوبی: مردم این استان در سخت ترین شرایط معیشتی قرار دارند

استاندار خراسان جنوبی در حضور رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شرایط خاص استان به ویژه خشکسالی های چند ساله باعث شده است مردم در سخت ترین شرایط معیشتی قرار گیرند و باید این موضوع مورد توجه ویژه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی در طبس، وجه الله خدمتگزار در آستان حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس و در حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان استان خراسان جنوبی گفت: مردم خراسان جنوبی افرادی متدین، ولایتمدار، دیندار و حامی برنامه های دولت هستند که در همه صحنه های انقلاب اسلامی حضور ارزشمندی داشته و در تمام صحنه هایی که لازم بوده است حضور داشته اند.

وی افزود: ما مدیران استان هم در کنار همدیگر با وحدت، همدلی و صمیمیت در جهت پیاده کردن شعار امسال و تحقق اهداف و برنامه های دولت تدبیر و امید اقدام کرده و به مردم خدمت می‌کنیم.

خدمتگزار گفت: در خصوص آب استان اقدامات زیادی انجام شده است اما هنوز وضعیت آن مشخص نبوده و معلوم نیست برای تامین آب استان چه مسیری و با چه امکاناتی باید طی شود.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیش از 400 روستای استان به وسیله تانکر آبرسانی می شود که اگر مشکلی به وجود بیاید نمی‌دانیم چگونه اقدام خواهیم کرد.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: خشکسالی های اخیر سبب شده است که مهاجرت های بی رویه ای از روستاها به شهر صورت بگیرد و باعث ایجاد حاشیه نشینی در شهر شده است که عواقب آن نیز مشخص است.

وی راه آهن را یکی از خواسته های جدی مردم خراسان جنوبی دانست و گفت: تک تک خواسته های استان به صورت کتبی به رئیس مجلس شورای اسلامی تحویل داده شده است و امیدوارم با دستور وی بخش اعظمی از مشکلات مردم حل شود.

خدمتگزار با بیان این‌که در مدیریت بحران دچار مشکل هستیم ، از رئیس مجلس شورای اسلامی خواست اعتبار مخصوصی در اختیار وزارت کشور قرار بگیرد تا به استان ها تزریق شود تا هر زمان که حادثه ای در استان و شهرستان ها رخ می دهد بتوانند مسئولان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی گفت: در جذب سرمایه گذار موانعی در قوانین وجود دارد که مستلزم تجدید نظر جدی است تا تحقیقات و تسهیلات خوبی برای سرمایه گذاران استان در نظر گرفته شده و شاهد رونق استان باشیم.

استاندار خراسان جنوبی درآمد سالانه مردم این استان را در مقایسه با سایر استان های کشور بسیار پایین عنوان کرد که ناشی از خشکسالی است و گفت: از لحاظ متوسط درآمد سالانه یک روستایی در رتبه 29 کشور از 31 استان و از لحاظ متوسط درآمد سالانه شهری هم در رتبه 27 قرار داریم که این مسئله خود نشان دهنده این است که مردم خراسان جنوبی افرادی قانع و سخت کوش هستند اما منابعی برای درآمدزایی ندارند.

وی اشتغال را یکی از مسائل مهم استان خراسان جنوبی بیان کرد و گفت: در این استان بیش از 34 هزار دانشجو حضور دارد اما زمینه اشتغال مهیا نیست و نمی شود از این ظرفیت استفاده کرد.

خدمتگزار گفت: از نظر معادن ظرفیت خوبی داریم و باید شرایطی را فراهم کنیم که بشود از توان بخش خصوصی علی الخصوص در طبس که معادن خوبی دارد استفاده کرد.

انتهای پیام

کد N244305