کمیسیون حقوق بشر پاکستان:

حملات علیه زنان و اقلیت‌ها در پاکستان رو به افزایش است

پاكستان

کمیسیون حقوق بشر پاکستان از افزایش حملات علیه زنان و اقلیت‌ها در این کشور خبر داده و اعلام کرد که قتل‌های ناموسی و خشونت علیه اقلیت‌ها در این کشور در سال 2013 افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری پی.تی.آی، بیش از 869 زن در جریان قتل‌های ناموسی در پاکستان کشته شدند و این در حالی است که 56 زن دیگر در سال گذشته میلادی در جریان وضع حمل جان باختند.

حدود 686 تن دیگر نیز در بیش از 200 حمله قبیله‌ای در سال گذشته میلادی کشته شدند که این تعداد از سال 2012 ، 22 درصد افزایش داشته است؛ یکی از مرگبارترین حملات علیه مسیحیان در سال 2012 رخ داده است، به طوری که در حمله‌ای به کلیسایی در پیشاور پاکستان دست‌کم 100 تن کشته شدند.

بنا بر گزارش کمیسیون حقوق بشر پاکستان جمعیت اقلیت مسیحیان، هندوها، احمدی و سیک‌ها با تبعیض نژادی و افزایش خشونت‌ها مواجه شده‌اند.

خشونت‌ها علیه مسلمانان شیعه که تنها 20 درصد جمعیت 180 میلیونی پاکستان را تشکیل می‌دهند، در سال‌های اخیر با افزایش مواجه شده است.

علاوه بر این، خشونت‌های شدیدی علیه زنان صورت گرفته و همچنین 800 مورد اقدام به خودکشی زنان در سال گذشته گزارش شده است.

این گروه حقوق بشری مستقل، مقام‌های پاکستان را به ناکامی در بهبود اوضاع انسانی در کشور و حمایت از حقوق اقلیت‌ها متهم کرده و دولت اسلام آباد را مورد انتقاد قرار داده است.

همچنین کمیسیون حقوق بشر پاکستان به مساله افزایش نقض حقوق بشر و انجام حملات گسترده علیه اقلیت‌ها و پرسنل رسانه‌ای و زندانی کردن ماهیگیران هندی اشاره کرده است.

در گزارش این گروه آمده است: در سال 2013 میلادی 11 خبرنگار کشته شده و تعداد دیگری نیز در پی وقوع حملاتی زخمی شدند.

پاکستان در شاخص آزادی جهانی در میان 179 کشور در رده صد و پنجاه و نهم قرار دارد.

در گزارش کمیسیون حقوق بشر پاکستان همچنین به مساله قتل‌ها و کشتارهای بدون محاکمه توسط پلیس اشاره شده و آمده است، 503 تن در جریان 357 عملیات خشونت‌بار پلیس در پاکستان کشته شده در حالی که 49 تن دیگر نیز زخمی شدند.

دبیرکل کمیسیون حقوق بشر پاکستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت اسلام آباد در دفاع از حقوق اولیه شهروندی و برنامه‌ریزی برای مقابله با خشونت‌ها علیه زنان و اقلیت‌ها ناکام مانده است.

وی در ادامه گفت: ما نگران افزایش این خشونت‌ها هستیم. متاسفانه هیچ رویکرد جامع و یا برنامه کاملی برای دفاع از حقوق شهروندی در پاکستان وجود ندارد و این بدان معناست که ما نمی‌توانیم اقداماتی را انجام دهیم تا شهروندان پاکستانی از حقوق خود بهره‌مند شوند.

این مقام مسوول در ادامه نگرانی خود را درباره حمله به حمید میر، خبرنگار باسابقه پاکستانی که در سوء‌قصد به جانش در کراچی جان سالم به در برد، ابراز داشت و افزود: ما به شدت نگران این مساله و انجام حملات و نقض حقوق خبرنگاران در پاکستان هستیم، چرا که از آن‌ها دفاع نمی‌شود.

انتهای پیام

کد N244289