تاکید باراک اوباما بر اذعان کامل قتل‌عامل ارامنه

سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا خواستار اذعان کامل و دقیق حقایق مرتبط با قتل‌عام 5 / 1 ارامنه به دست ترک‌های عثمانی در 1915 شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسیا، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا علی رغم صحبت‌های سابق خود مبنی بر قتل‌عام ارامنه در جدیدترین سخنرانی خود کلمه "نسل کشی" را حذف کرده و به جای آن گفته بود که قتل‌عام ارامنه یکی از بدترین جنایات قرن بیستم محسوب می‌شود.

باراک اوباما در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما وحشت خود را از آنچه در 99 سال قبل اتفاق افتاد زمانی که 5 / 1 میلیون ارامنه توسط ترک‌های عثمانی کشته شدند ابراز می‌داریم و به شدت از کشته شدن و قتل‌عام این افراد که زنان، کودکان و مردان را شامل می‌شدند، آزرده خاطر هستیم.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت: من به صورت مداوم دیدگاه خود را از آنچه در سال 1915 رخ داد ابراز می‌دارم و عقیده من در این باره تغییر نکرده است. من خواستار اذعان کامل، دقیق و درست حقایق از آنچه که برای ارامنه رخ داد، هستم.

درهمین حال، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز در یک بیانیه که به 9 زبان تدوین شده بود، تسلیت و همدردی خود را نسبت به کشتار ارامنه ابراز داشت. وی اولین رهبر ترکیه محسوب می‌شود که دست به چنین کاری زده است.

در جریان سال‌های 1915 و 1916 ارتش امپراتوری عثمانی بیش از 5 / 1 میلیون تن از ارامنه را قتل‌عام کرد. این در حالیست که ترکیه هرگونه کشته شدن ارامنه در این درگیری‌ها را علی رغم شواهد و مدارک مستدل رد کرده و آن را نسل‌کشی نمی‌داند.

اوباما همچنین ادامه داد: تمامی مردم و ملت‌ها باید به صورت هماهنگ و قوی با یکدیگر همکاری کرده و اذعان دارند که مولفه‌های دردناکی در گذشته وجود داشته است که امروزه نیز باید به آن‌ها احترام گذاشت.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با تاکید بر ارامنه و اتباع ترکیه اعلام کرد که ما باید از این درس در آمریکا نیز عبرت بگیریم و در مورد برخی از تاریک‌ترین لحظات در تاریخ خود سازش کنیم.

بیش از 20 کشور و 43 ایالت آمریکا به طور رسمی قتل‌عام ارامنه را به رسمیت شناختند.

انتهای پیام

کد N244253