تنش میان روسیه، آمریکا و اوکراین بالا گرفت

مانور نظامی, روسیه, آمریکا, اوکراین

"جان کری"، وزیر خارجه آمریکا، از روسیه خواست تا از دامن زدن به بی‌ثباتی در شرق اوکراین دست بردارد.

"جان کری"، وزیر خارجه آمریکا، از روسیه خواست تا از دامن زدن به بی‌ثباتی در شرق اوکراین دست بردارد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری رویترز،کری در بیانیه‌ای تند از مسکو خواست که یا به تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها در اوکراین کمک کند و یا منتظر تحریم‌های جدید آمریکا بماند.

او ضمن تقدیر از دولت موقت اوکراین که به گفته کری به مفاد توافق ژنو بر سر بحران اوکراین متعهد مانده، روسیه را به "تفرقه‌افکنی، فریب‌کاری و بی‌ثباتی" در قبال اوکراین متهم کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: "حتی یکی از مقام‌های روسی تا این لحظه در تلویزیون اوکراین حاضر نشده و از جدایی‌طلبان نخواسته که دست از اشغال ساختمان‌های دولتی بردارند و اسلحه خود را زمین بگذارند." او همچنین رسانه‌های روسیه را متهم کرد که دائما در حال پخش "خیالبافی‌های" ولادیمیر پوتین در ارتباط با اوکراین هستند.

کری مسکو را به حمایت مالی و تسلیحاتی جدایی‌طلبان در شرق اوکراین متهم کرد.

در مقابل، سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه، نیز ابراز امیدواری کرد که واشنگتن مسئولیت خود در قبال آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد را درک کند. علاوه بر این وی از آمریکا خواست تا از نفوذش بر دولت موقت اوکراین بهره برده و مانع از بدتر شدن اوضاع در شرق این کشور شود.

طی هفته‌های گذشته وزرای خارجه آمریکا و روسیه شش بار با یکدیگر ملاقات و بر سر بحران اوکراین رایزنی کرده‌اند اما لحن گفته‌های کری روز پنجشنبه تندتر از همیشه بود.

همزمان، شبه‌نظامیان جدایی‌طلب حامی روسیه در بسیاری از شهرهای شرق اوکراین ساختمان‌های مهم دولتی را تصرف کرده‌اند و در برابر دولت مرکزی موضع گرفته‌اند.

روز پنجشنبه از شرق اوکراین خبر رسید که عملیات نیروهای دولتی علیه شبه نظامیان طرفدار روسیه تلفاتی برجای گذاشته است.

وزارت کشور اوکراین اعلام کرد در عملیات واحدهای تحت فرمان وزارت دفاع برای پاکسازی مناطق اطراف شهر اسلاویانسک در شرق این کشور "تا پنج نفر" کشته شده‌اند و یک نظامی اوکراینی نیز زخمی شده است.

ساعاتی پیش از آن نیز سخنگوی شبه‌نظامیان مسلح در اسلاویانسک گفته بود که دو نفر از مخالفان دولت در درگیری با نیروهای دولتی جان خود را از دست داده‌اند. به نظر می‌رسد این درگیری‌ها در اطراف اسلاویانسک و در جریان برچیدن پاسگاه‌های ایست و بازرسی پاکسازی شبه نظامیان مسلح روی داده باشد.

همزمان روسیه از برگزاری دور جدیدی از مانورهای نظامی در مرزهای خود با اوکراین خبر داده است. موضوعی که با انتقاد پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا روبرو شده است.

وزیر دفاع روسیه از آغاز رزمایش ارتش این کشور در مناطق مرزی با اوکراین خبر داد. "سرگئی شویگو" آغاز رزمایش نظامی در مناطق نزدیک اوکراین را در واکنش به وخامت اوضاع در جنوب شرقی این کشور اعلام کرد.

وی گفت، نیروهای مسلح مناطق نظامی جنوب و غرب با حمایت هواپیماها در این رزمایش مشارکت خواهند کرد. وی افزود، ماموریت ارتش در این رزمایش ، تمرین حرکت و استقرار نیروها و چگونگی استفاده از جنگ افزارهای در اختیار نیروها است.

"استیو وارن"، سخنگوی پنتاگون هم گفت مانور جدید روسیه در مرزهای اوکراین دقیقا همان چیزی است که ما از روسیه خواسته بودیم انجام ندهد تا به کاهش بحران در اوکراین کمک کند.

عملیات واحدهای ارتش اوکراین علیه شبه نظامیان مسلح ادامه دارد

منابع دولتی اوکراین دولت روسیه را به حمایت مستقیم از شبه نظامیان و اعزام نفرات ارتش روسیه برای حمایت از آنان متهم می‌کنند اما روسیه این اتهامات را تکذیب کرده است.

در همین حال با انتشار خبر تصمیم دولت اوکراین برای بازپس گیری مراکز تحت تصرف، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفته "عملیات تنبیهی ارتش اوکراین علیه معترضان اقدامی جنایتکارانه و جدی است و عواقبی در پی خواهد داشت." رئیس جمهوری روسیه در مورد این "عواقب" توضیحی نداد اما روسیه تامین کننده بخش عمده گاز مورد نیاز اوکراین است و در عین حال، خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا از خاک اوکراین عبور می‌کند. در همانحال، واحدهایی از ارتش روسیه در نزدیکی مرز مشترک با اوکراین مستقر شده و به نگرانی در مورد احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین دامن زده‌اند.

روز گذشته، وزیر خارجه روسیه گفته بود در صورتی که امنیت "شهروندان روسی" ساکن اوکراین به مخاطره بیفتد، دولت روسیه "طبق قوانین بین‌المللی" حق اقدام برای حفاظت از آنان و منافع خود را خواهد داشت اما در این مورد توضیح بیشتری نداد.

در مقابل، یک مقام سازمان امنیت اوکراین پیشنهاد کرده هیاتی از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا یا نهادهای بین‌المللی دیگر بر عملیات ارتش این کشور علیه جدایی‌طلبان مسلح نظارت کند و دولت روسیه نیز در این هیات نماینده داشته باشد.
کد N243821