در دیدار با وزیر خارجه لبنان؛

لاوروف: هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری لبنان ارجحیت ندارند

سیاسی

سرگئی لاوروف با بیان اینکه مسکو برای هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری لبنان ارجحیت و اولویتی قائل نیست، اظهار کرد که باید دور سوم مذاکرات ژنو پیرامون بحران سوریه در سریع‌ترین زمان ممکن برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در پایان مذاکرات با جبران باسیل، همتای لبنانی‌اش اعلام کرد: روسیه قبل از انتخابات پارلمان لبنان جهت انتخاب رئیس جمهور جدید اظهار امیدواری می‌کند که این انتخابات با موفقیت برگزار شود چرا که این امر ضامن فعالیت کارآمدتر نهادهای دولتی و حمایت جامعه لبنان از رئیس‌جمهوری جدید خواهد بود.

وی تصریح کرد: روسیه بر این باور است که انتخاب پارلمانی لبنان با منافع، ملت و ثبات اوضاع و حل و فصل تمامی مشکلات همسو است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با بیان اینکه مسکو برای هیچ یک از نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری لبنان ارجحیت قائل نیست، گفت: ما با هر شخصی که پارلمان وی را براساس قانون اساسی کشور انتخاب کند، همکاری خواهیم کرد و امیدواریم که رئیس‌جمهوری جدید لبنان خواهان ادامه روابط دوستانه میان مسکو و بیروت و گسترش روابط تاریخی میان ما باشد.

لاوروف با اشاره به اینکه مسکو و بیروت همکاری خود را در عرصه فناوری - نظامی افزایش می‌دهند، گفت: ما همکاری خود را در چارچوب توافق‌های کنونی میان طرفین که در عرصه فناوری نظامی است، گسترش خواهیم داد تا از این طریق توانایی دفاعی ارتش لبنان افزایش یافته و زیرساخت‌های امنیتی این کشور در عرصه مبارزه با تروریسم تقویت شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد که روسیه به کمک‌های بشردوستانه خود به لبنان ادامه خواهد داد که در حال حاضر میزبان بیش از یک میلیون آواره سوری است که این تعداد یک چهارم تعداد ساکنان لبنان را تشکیل می‌دهد.

لاوروف با بیان اینکه این امر مشکلاتی را ایجاد می‌کند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت، تاکید کرد: روسیه در این امر مشارکت می‌کند تا جامعه بین‌الملل موضعی فراگیرتر در قبال این اوضاع پیچیده اتخاذ کند.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که با وزیر خارجه لبنان در خصوص تلاش‌ها برای حل و فصل مساله خاورمیانه گفت‌وگو کرده است.

در همین راستا رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در کنفرانس خبری مشترک با جبران باسیل تاکید کرد که نباید قبل از پایان یافتن شرایط در چارچوب ژنو 2 تسلیم شد.

وی تاکید کرد: مهمترین مساله این است که به توافق‌های مطرح شده در معاهده ژنو پایبند بود و به صورت غیر شفاف آن را تفسیر نکرد و باید از درخواست‌های غیرواقع‌بینانه و پیش شرط‌ها دست برداشت.

لاوروف اظهار کرد که باید این امر را پذیرفت که هیچ راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد و این مساله باید از طریق سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل شود.

وی خواهان برگزاری دور سوم مذاکرات ژنو در سریعترین زمان ممکن شده و اعلام کرد که مانع‌تراشی بر سر از سرگیری مذاکرات به تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل مثبت آسیب می‌رساند.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه به صورت کلی توافقی پیرامون دستور کار مذاکرات وجود دارد، تاکید کرد که باید مانع از این شد که سوریه به پایگاهی برای تروریسم بین‌المللی و رادیکالیسم تبدیل شود.

در همین راستا جبران باسیل تاکید کرد که روسیه در عرصه بین‌الملل دست به تلاش‌هایی برای حل و فصل مشکل آوارگان سوری بزند.

رئیس دستگاه دیپلماسی لبنان خاطرنشان کرد که موضع کشورش با روسیه در قبال حل و فصل بحران سوریه با یکدیگر همسو هستند.

انتهای پیام

کد N243525