اسفنانی: مصادره ساختمان بنیاد علوی وجاهت قانونی ندارد

سیاسی

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: مصادره ساختمان بنیاد علوی از سوی آمریکا وجاهت قانونی ندارد و دولت و قوه قضائیه ایران باید این موضوع را در دیوان لاهه مطرح کنند.

محمد علی اسفنانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، در خصوص حکم دادگاه فدرال آمریکا مبنی بر مصادره ساختمان بنیاد علوی در منهتن نیویورک، اظهار کرد: این ساختمان 36 طبقه متعلق به ایران است و این اقدام آمریکا هیچ مبنای حقوقی و قانونی ندارد. بر اساس منشور سازمان ملل متحد و بر اساس قوانین بین المللی این حکم دادگاه فدرال وجاهت قانونی ندارد.

وی افزود: این اقدام غیر قانونی آمریکا باید از سوی تمام کشورها محکوم شود. بهترین راه محکومیت آمریکا این است که در سطح جهان اطلاع رسانی درست صورت گیرد که چطور کشوری که مدعی حقوق بشر است به این راحتی اموال قانونی یک ملت را مصادره می‌کند. بنیاد علوی متعلق به ایران است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکا به این بهانه که ایران حامی تروریست است این ساختمان را مصادره کرده است. مگر حمایت از مظلومان دنیا تعریفش تروریست است؟! آمریکا خود از تمام تروریست‌های عالم همچون تکفیری‌های سوریه، منافقان، جنایت‌کاران حکومت بحرین و خرابکاران مصری حمایت می‌کند و بعد ایران را حامی تروریست می‌نامد! آمریکا از تروریست دولتی اسرائیل حمایت آشکار می‌کند و بعد دیگران را به صدور تروریسم متهم می‌کند.

نماینده مردم فریدن، فریدون شهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، افزود: دولت و قوه قضائیه نیز باید مقابله به مثل کنند و در دیوان لاهه به طرح دعوی بپردازند.

اسفنانی با بیان اینکه ارزش ساختمان بنیاد علوی 5 میلیارد دلار است، خاطر نشان‌کرد: بهانه آمریکا برای مصادره این ساختمان این است که ایران از حزب‌الله لبنان حمایت و تروریسم را صادر می‌کند. این استدلال را حتی کودکان و انسان‌هایی که به مبانی حقوق هم آشنایی ندارند نمی پذیرند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤوال که مجلس در این خصوص چه اقدامی خواهد کرد؟ گفت: هنوز مجلس شورای اسلامی اقدام عملی انجام نداده است چرا که اول منتظر واکنش قوه قضائیه هستیم. البته مجلس در زمان مناسب موضع خود را اعلام خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N243371