بالا گرفتن جنگ لفظی آمریکا و روسیه؛

جان کری مسکو را به "دامن‌زدن به بی‌ثباتی" در شرق اوکراین متهم کرد

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا روسیه را به "دامن‌زدن به بی‌ثباتی" در شرق اوکراین متهم کرد و همزمان سرگئی لاوروف از کاخ سفید خواست تمامی نفوذش بر دولت موقت اوکراین را به کار گیرد و مانع بدتر شدن اوضاع در اوکراین شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با وارد عمل شدن نیروهای نظامی اوکراین در مناطق شرقی این کشور و برخورد با هواداران روسیه در این مناطق، مسکو و واشنگتن هر یک طرف مقابل را به عدم توانایی در کنترل بحران اوکراین متهم کردند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا شامگاه روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای تند از مسکو خواست که یا به تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها در اوکراین کمک کند و یا منتظر تحریم‌های جدید آمریکا بماند.

وی ضمن تقدیر از دولت موقت اوکراین که به گفته کری به مفاد توافق ژنو بر سر بحران اوکراین متعهد مانده، روسیه را به "تفرقه‌افکنی، فریب‌کاری و بی‌ثباتی" در قبال اوکراین متهم کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: "حتی یکی از مقام‌های روس تا این لحظه در تلویزیون اوکراین حاضر نشده و از جدایی‌طلبان نخواسته که دست از اشغال ساختمان‌های دولتی بردارند و اسلحه خود را زمین بگذارند." وی همچنین رسانه‌های روسیه را متهم کرد که دائما در حال پخش "خیالبافی‌های" ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در ارتباط با اوکراین هستند.

کری مسکو را به حمایت مالی و تسلیحاتی جدایی‌طلبان در شرق اوکراین متهم کرد.

طی هفته‌های گذشته وزرای خارجه آمریکا و روسیه شش بار با یکدیگر ملاقات و بر سر بحران اوکراین رایزنی کرده‌اند اما لحن گفته‌های کری در روز پنج‌شنبه تندتر از همیشه بود.

همزمان، شبه‌نظامیان جدایی‌طلب حامی روسیه در بسیاری از شهرهای شرق اوکراین ساختمان‌های مهم دولتی را تصرف کرده‌اند و در برابر دولت مرکزی موضع گرفته‌اند.

روز پنج‌شنبه از شرق اوکراین خبر رسید که عملیات نیروهای دولتی علیه شبه‌نظامیان طرفدار روسیه تلفاتی بر جای گذاشته است.

وزارت کشور اوکراین اعلام کرد، در عملیات واحدهای تحت فرمان وزارت دفاع برای پاکسازی مناطق اطراف شهر اسلاویانسک در شرق این کشور "تا پنج نفر از تروریست‌ها" کشته شده‌اند و یک نظامی اوکراینی نیز زخمی شده است. مقامات دولتی اوکراین شبه‌نظامیان طرفدار روسیه را که برخی مراکز دولتی در شرق این کشور را در اشغال دارند "تروریست" می‌خوانند.

سخنگوی شبه‌نظامیان مسلح در اسلاویانسک نیز گفته است که دو تن از "مبارزان" مخالف دولت در درگیری با نیروهای دولتی جان خود را از دست داده‌اند. به نظر می‌رسد این درگیری‌ها در اطراف اسلاویانسک و در جریان برچیدن پاسگاه‌های ایست و بازرسی پاکسازی شبه‌نظامیان مسلح روی داده باشد.

همزمان روسیه از برگزاری دور جدیدی از مانورهای نظامی در مرزهای خود با اوکراین خبر داده است. موضوعی که با انتقاد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روبرو شده است.

استیو وارن، سخنگوی پنتاگون گفت: مانور جدید روسیه در مرزهای اوکراین دقیقا همان چیزی است که ما از روسیه خواسته بودیم انجام ندهد تا به کاهش بحران در اوکراین کمک کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، منابع دولتی اوکراین دولت روسیه را به حمایت مستقیم از شبه‌نظامیان و اعزام نیروهای ارتش روسیه برای حمایت از آنان متهم می‌کنند اما روسیه این اتهامات را تکذیب کرده است.

در همین حال با انتشار خبر تصمیم دولت اوکراین برای بازپس گیری مراکز تحت تصرف شبه‌نظامیان در مناطق شرق این کشور، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت "عملیات تنبیهی ارتش اوکراین علیه معترضان اقدامی جنایتکارانه و جدی است و عواقبی در پی خواهد داشت."

رئیس جمهوری روسیه در مورد این "عواقب" توضیحی نداد اما روسیه تامین کننده بخش عمده گاز مورد نیاز اوکراین است و در عین حال، خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا از خاک اوکراین عبور می‌کند. در همین حال، واحدهایی از ارتش روسیه در نزدیکی مرز مشترک با اوکراین مستقر شده و به نگرانی در مورد احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین دامن زده‌اند.

از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است در صورتی که امنیت "شهروندان روسی" ساکن اوکراین به مخاطره بیفتد، دولت روسیه "طبق قوانین بین‌المللی" حق اقدام برای حفاظت از آنان و منافع خود را خواهد داشت اما در این مورد توضیح بیشتری نداد.

در مقابل، یک مقام سازمان امنیت اوکراین پیشنهاد کرد تا هیاتی از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا یا نهادهای بین‌المللی دیگر بر عملیات ارتش این کشور علیه جدایی‌طلبان مسلح نظارت کند و دولت روسیه نیز در این هیات نماینده داشته باشد.

انتهای پیام

کد N243366