انبوه مشکلات واشنگتن در منطقه/ نماینده آمریکا با وزیر کشور پاکستان دیدار کرد

آمریکا,نمایندہ ویژہ

اسلام آباد - ایرنا - ˈجیمز دابینزˈ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور پاکستان و افغانستان با وزیر کشور پاکستان دیدار کرد تا برای کاهش انبوه مشکلات واشنگتن در منطقه راهی را پیدا کند.

رسانه های پاکستانی گزارش دادند: جیمز دابینز که امروز جهت دیدار و گفت وگو با مقام های سیاسی و نظامی پاکستان وارد اسلام آباد شده با ˈچودری نثار علی خانˈ وزیر کشور دیدار و در خصوص موضوعات امنیتی و منطقه ای تبادل نظر کرد.

پایان حملات پهپادهای آمریکایی به مناطق قبایلی پاکستان که به کشته شدن بسیاری از شهروندان پاکستانی بویژه در زمان تصدی ریاست جمهوری باراک اوباما ؛ منجر شده و عبور کامیونهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو از مسیرهای زمینی پاکستان که مورد اعتراض گروههای سیاسی و مذهبی در این کشور قرار دارد، از چالشهایی است که آمریکا را تحت فشار قرار می دهد.

خروج وسایل نظامی و امکانات تدارکاتی ناتو تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان که بیش از 70 درصد این امکانات باید از خاک پاکستان عبور داده شود، از دیگر مشکلاتی است که نمایندگان مجالس سنا ؛ ملی و ایالتی , مقامهای دولتی و روسای احزاب سیاسی پاکستان در ارتباط با همکاری با آمریکا مد نظر دارند و معتقدند که باید دولت نواز شریف در این موارد حافظ منافع ملی پاکستان باشد.

وزیر کشور پاکستان در دیدار نماینده آمریکا تاکید کرد که در روابط دوجانبه میان پاکستان و آمریکا، حفظ منافع ملی پاکستان باید مورد توجه قرار گیرد.

احزاب مستقل پاکستان آمریکا را متهم می کنند که با حضور در منطقه به ناامنی و کشتار ازجمله حمله به پاسگاه پاکستان توسط ناتو دامن زد.

در حمله 26 نوامبر سال 2011( ششم آذر 1390 ) نیروهای ناتو به رهبری آمریکا به پاسگاهی در منطقه ˈسلالهˈ در وزیرستان شمالی در مرز با افغانستان، 24 سرباز پاکستانی کشته شدند که این موضوع سبب جریحه دار شدن شدید احساسات افکار عمومی شد، اقدامی که با جدیت پاکستان به عذرخواهی آمریکا منجر شد.

جیمز دابینز قرار است با ˈسرتاج عزیزˈ مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در امنیت ملی و امور خارجی و ˈراحیل شریفˈ فرمانده ارتش این کشور دیدار و در خصوص وضعیت امنیتی منطقه و فضای سیاسی و راهبردی در افغانستان و پاکستان گفت وگو کند.

آخرین سفر جیمز دابینز به پاکستان در روز 12 آذر 92 (سوم دسامبر 2013) انجام شد.

آساق**ا.ر**1095**1577
کد N243080