کتاب ˈروابط ایران و هند در دوره معاصرˈ رونمایی شد

هند,کتاب

دهلی نو - ایرنا - کتاب ˈروابط ایران و هند در دوره معاصر ˈ روز پنجشنبه طی مراسمی با حضور شخصیت های فرهنگی دو کشور در شهر حیدرآباد مرکز ایالت آندراپرادش در شرق هند رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، دراین مراسم که در محل مرکز مطالعات اقیانوس هند دانشگاه عثمانیه برگزار شد، پروفسور ˈسیدا گودا ˈ رییس این مرکز درسخنانی با اشاره به برگزاری سمینار بین المللی روابط ایران و هند در دانشگاه عثمانیه با حضور اساتید و کارشناسان دو کشور درآبان ماه سال گذشته، اظهار داشت: این کتاب حاوی گزیده ای از بهترین مقالات و سخنرانی های ارائه شده در سمینار مذکور است.

پروفسور ˈتیروپاتی ˈ رییس سابق دانشگاه عثمانیه و استاد علوم سیاسی نیز طی سخنانی با اشاره به اهمیت و نقش ایران در همکاری های منطقه ای و بین المللی برای هند، به جمله ای از جواهر لعل نهرو اشاره کرد که گفته است روابط ایران و هند یک داستان کهنه تاریخ عالم است و باید دوباره آن را بنگاریم.

وی گفت: بطور قطع در دوره معاصر هم دو کشور می توانند در سایه همکاری، نه تنها به خود و منطقه بلکه به جامعه جهانی و بشریت خدمات فراوانی ارائه کنند.

پروفسور ˈساتیانا رایان رائو ˈ رییس دانشگاه عثمانیه نیز در سخنانی حوزه های همکاری ایران و هند را بسیار متنوع توصیف کرد و اظهارداشت: مقوله هایی مثل امنیت، انرژی، فرهنگ، تاریخ، تجارت و آموزش از جمله زمینه های مطلوب برای تعامل بین دو کشور هستند.

ˈحسن نوریان ˈ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد در سخنانش ضمن تشکر از برگزار کنندگان این مراسم، با ابراز خشنودی از رونمایی از کتاب روابط ایران وهند در دوره معاصر، آخرین وضعیت توافقنامه هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک را برای حاضران تشریح کرد.

نوریان افزود: اگر قدرت های غربی از ابتدا حق قانونی و بین المللی ایران برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را به رسمیت شناخته و با رویکرد تعاملی و احترام آمیز با ایران وارد مذاکره می شدند، این موضوع یک دهه طول نمی کشید .

وی گفت: تاکنون ایران به همه تعهدات خود در برابر توافقنامه ژنو عمل کرده و این موضوع در گزارش اخیر سازمان بین المللی انرژی اتمی هم مورد تایید قرار گرفته است.

نوریان افزود: هدف ایران از مذاکرات، رسیدن به یک توافقنامه جامع در موضوع هسته ای است و امیدواریم در آینده این هدف اجرایی و محقق گردد.

آساق ** 2167 ** 275 **
کد N243024