کاردینال راعی: رییس جمهورلبنان باید مقبول همه و دارای پرونده ای پاک باشد

نبیه بری,بشاره راعبی

بیروت - ایرنا - رهبر مسیحیان مارونی لبنان با بیان اینکه « انتخاب یک رییس جمهوری ضعیف مشکلات لبنان را حل نمی کند»، تاکید کرد که رییس جمهوری جدید لبنان باید مورد قبول همه طرف ها و جناح های سیاسی و مردم بوده و پرونده او پاک و منزه باشد.

به گزارش ایرنا، کاردینال «بشاره راعی » روز پنجشنبه با « نبیه بری» رییس مجلس لبنان در منزل او موسوم به « عین التینه» دیدار و درباره روند انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور گفت وگو کرد.

رهبر مسیحیان مارونی لبنان بعداز دیدار با نبیه بری در گفت وگو با خبرنگاران بر ضرورت ادامه جلسات پارلمان لبنان و رای گیری در خصوص رییس جمهوری جدید این کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد که جلسات آینده مجلس به حد نصاب برسد و تشکیل شود و مشورت ها و رایزنی ها نیز بین جلسات ادامه یابد.

وی خاطرنشان کرد که رییس جمهوری لبنان متعلق به همه لبنانی ها است اما بنا نیست یک رییس جمهوری ضعیف به این بهانه که مورد قبول همه است ، انتخاب شود، رییس جمهوری لبنان باید قوی باشد.

بشاره راعی « شرکت نمایندگان در جلسات پارلمان برای انتخاب رییس جمهوری را ضروری و یک وظیفه خواند » و گفت: یک نماینده موکل ملت لبنان برای قانونگذاری و انتخاب رییس جمهوری است و نمی تواند وجدان خود را زیر پابگذارد و از این موقعیت برای اهداف خاص استفاده کند.

وی از نمایندگان خواست که در جلسه چهارشنبه هفته آینده مجدانه شرکت کرده و با تحمل مسئولیت خود یک رییس جمهوری مقبول و قوی انتخاب کنند.

براساس قوانین حاکم در لبنان رییس جمهوری این کشور باید یک شخصیت مسیحی مارونی باشد.

نخست وزیر و رییس مجلس نمایندگان نیز باید از اهل تسنن و شیعه هستند.

جلسه دوم انتخاب رییس جمهوری لبنان ظهر روز چهارشنبه آینده تشکیل می شود و باید دو سوم نمایندگان (86 نماینده) حضور یافته تا جلسه به حد نصاب برسد.

در جلسه دوم هر یک از نامزدها که بتوانند اکثریت مطلق ( نصف به علاوه یک) آرای نمایندگان ( 65 رای) را کسب کند، به عنوان رییس جمهوری جدید وارد کاخ ریاست جمهوری لبنان (بعبدا) می شود.

در جلسه اول که دیروز با حضور 124 نماینده از میان 128 نماینده مجلس لبنان برگزار شد، حد نصابی کم سابقه در چند ماه گذشته رقم خورد اما هیچکدام از نامزدها نتوانستند آرای لازم ( 86 رای) را کسب کنند.

در این جلسه 52 نماینده رای سفید، 48 نماینده به « سمیرجعج» رییس حزب نیروهای لبنانی و نامزد گروه 14 مارس ، 16 نماینده به « هنری حلو» نامزد فراکسیون « دیدار دموکراتیک» به ریاست « ولید جنبلاط »، یک نماینده به « امین الجمیل» رییس حزب الکتائب از گروه 14 مارس رای دادند و 7 رای نیز باطل اعلام شد.

از میان 7 رای که باطل اعلام شد، 5 نماینده نام قربانیان اقدامات تروریستی سمیر جعجع را درج کردند که مورد توجه محافل مردمی ، سیاسی و رسانه ای لبنان قرار گرفت.** ما باید به دنیا بگوییم که چه کسی رییس جمهوری لبنان است

براساس این گزارش، بشاره راعی که بعداز دیدار با نبیه بری برای شرکت در یک مراسم مذهبی مسیحی عازم رم پایتخت ایتالیا شد، در فرودگاه بیروت به خبرنگاران گفت که « ما باید به دنیا بگوییم که چه کسی رییس جمهوری لبنان است».

وی با تاکید بر ضرورت پایان چالش ها و منازعه های سیاسی در لبنان ، گفت که رییس جمهوری لبنان باید دارای گذشته ای پاک باشد و نمایندگان او را براساس گذشته، حال و آینده اش انتخاب کنند.

رهبر مسیحیان مارونی لبنان با بیان اینکه « نباید نماینده ای به پارلمان بیاید در حالیکه نمی داند به چه کسی می خواهد رای دهد»، افزود: رییس جمهوری منتخب لبنان باید متناسب با شان و ارزش ملت لبنان باشد.

خاورم ** 1324
کد N242930