جنگنده‌های فرانسوی درآسمان‌ اوکراین

ناتو تهدیدهای روسیه را جدی گرفته و قصد دارد از یکشنبه آینده چهار جنگنده‌ فرانسوی را به لهستان بفرستد.

ناتو تهدیدهای روسیه را جدی گرفته و قصد دارد از یکشنبه آینده چهار جنگنده‌ فرانسوی را به لهستان بفرستد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته نشریه لوفیگارو، الکساندر ورشو، معاون دبیر کل ناتو، مداخله آشکار مسکو که به بیان وی "واقعیت در اوکراین را مضحکه کرده" را محکوم کرد.

الکساندر ورشو اظهار کرد: توسل به تهدیدهای سرپوشیده و تدارک رزمایش‌های نظامی جدید در نزدیکی مرز اوکراین تنش‌های وضعیت بی‌ثبات موجود را افزایش می‌دهد و ماهیت توافق ژنو را به چالش می‌کشد.

پس از چند روز آرامش در اوکراین به دلیل امضای یک توافق بین‌المللی در ژنو، روسیه یگا‌ن‌های نظامی خود را در مرزهای اوکراین مستقر کرد که موجب بالا گرفتن تنش‌ها میان مسکو و غرب شد.

چهار جنگنده‌ای که فرانسه برای نظارت هوایی کشورهای حوزه‌ی دریای بالتیک در اختیار ناتو قرار داده از یکشنبه فعالیت خود در آسمان اوکراین را آغاز می‌کنند.

آن‌ها در یک پایگاه هوایی در لهستان مستقر خواهند شد.

پاریس اواسط ماه مارس پیشنهاد داده بود تا جنگنده‌های "میراژ 2000" و یا "رافائل" را در منطقه مستقر کند چرا که لیتوانی، استونی و لتونی نیروی هوایی ندارند.

با این حال هر سه روز یک بار هواپیماهای جاسوسی "آواکس" بر فراز رومانی پرواز می‌کند ولی ژنرال پیر دو ویلیه، فرمانده کل نیروهای نظامی فرانسه اظهارکرده‌ بود که در حال حاضر قدرت سیاسی به وی این اجازه را نمی‌دهد که بیش از این از هپیمانان خود در ناتو دفاع کند.

از طرف دیگر، ایالات متحده آمریکا برای اطمینان خاطر همسایگان اوکراین یک یگان به همراه 130 سرباز آمریکایی را در روز چهارشنبه در لهستان مستقر کرد.

پیش از این واشنگتن اعلام کرده بود که حدود 600 نظامی آمریکایی را برای رزمایش نظامی به لهستان و کشورهای حوزه دریای بالتیک می‌فرستد.

انتهای پیام

کد N242491