بشار جعفری: 90% از تسلیحات شیمیایی از سوریه خارج شده است

سیاسی

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با تاکید بر این که دولت دمشق استفاده از مواد شیمیایی در سوریه را قاطعانه رد می‌کند گفت:ادعاهای مطرح شده علیه سوریه با هدف اخلال در روند انتخابات ریاست جمهوری این کشورانجام میشود و تاکنون 90 درصد از تسلیحات شیمیایی از این کشور خارج شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل عنوان داشت :هدف اصلی از ادعاهای مطرح شده اخیر در خصوص استفاده ارتش سوریه از گاز سامی کلر، مختل کردن اقدامات انجام شده در راستای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه است. افرادی که دست به چنین اقداماتی میزنند از هیچ تلاشی برای ممانعت از برگزاری انتخابات دراین کشور دریغ نخواهند کرد.

وی در یک نشست خبری در نیویورک تاکید کرد که آمریکا با حمایت از گروه‌های تروریستی و انتقال اسلحه به آن‌ها، تعهدات خود مبنی بر تسهیل دستیابی به راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه را نقض کرده است.

جعفری اظهار داشت: سوریه از عضویت کامل در سازمان ملل و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی برخوردار است و به تعهدات خود با این سازمان برای رهایی از سلاح‌های شیمیایی پایبند است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص گزارش‌های منتشر شده مبنی بر حمایت آمریکا از گروه‌های تروریستی با در اختیار گذاشتن تسلیحات ضد زره و ضد هوایی گفت: این اقدام بسیار تأسف‌برانگیز است زیرا آمریکا یکی از کشورهایی به شمار می‌رود که طرح برگزاری مذاکرات ژنو دو میان طرفین سوری را ارائه کرده است و اکنون باید به تعهدات خود در برابر سوریه و سازمان ملل و اخضر الابراهیمی پایبند باشد و برای تسهیل دستیابی به راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه از طریق برگزاری گفتگوی ملی میان طرفین اقدام کند.

وی در خصوص نشست ژنو عنوان داشت: پس از پایان دومین دوره از نشست ژنو با اخضر ابراهیمی توافق کردیم که پس از انجام رایزنی ها با طرف‌های ذیربط ، زمان جدید مذاکرات را اعلام کند و ما هنوز منتظر این اقدام از سوی او هستیم. ابراهیمی نقش میانجیگری میان طرفین سوریه را دارد، اما در این نقش خود اشتباهات بسیاری را مرتکب شده است، با این وجود ما آماده همکاری با او برای از سرگیری مذاکرات هستیم.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد مذاکرات ژنو با محوریت گفتگوی ملی سوریه به رهبری این کشور و بدون مداخله خارجی برگزار می‌شود و این مسأله هیچ ارتباطی به انتخابات سوریه ندارد.

وی خاطرنشان کرد که رئیس دوره کنونی شورای امنیت اعلام کرده است که سوریه در انتقال مواد شیمیایی به خارج از این کشور موفق بوده است به طوری که تاکنون نزدیک به 90 درصد از مواد شیمیایی را از کشور خارج کرده است. این اقدام بیانگر اراده جدی سوریه برای رهایی از تسلیحات شیمیایی خود به شمار می‌رود.

انتهای پیام

کد N242466