استقبال بین‌المللی از توافق آشتی ملی میان گروه‌های فلسطینی

سیاسی

امضای توافق آشتی ملی میان گروههای فلسطینی با حمایت جامعه جهانی ونگرانی واشنگتن و رژیم صهیونیستی نسبت به ادامه روند مذاکرات صلح رو به رو شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی النشره، نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب ضمن استقبال از توافق میان گروههای فلسطینی ازجمله جنبش حماس و فتح با هدف پایان دادن به شکاف داخلی تاکید کرد: اتحادیه عرب از این گام هدفمندانه در جهت وحدت سرزمین فلسطین حمایت می‌کند.

نبیل فهمی ،وزیر خارجه مصر نیز با استقبال از این توافق آشتی میان گروههای فلسطینی ابراز امیدواری کرد که این توافق‌نامه به پایان شکاف میان فلسطینیان منجر شود و تاثیر مثبتی را در حمایت از دیدگاه این کشور در مذاکرات صلح با اسرائیل که با هدف دستیابی به حقوق مشروع ملت فلسطین و در راس آن حق تعیین سرنوشت کشور و تشکیل کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 صورت می‌گیرد، داشته باشد.

وی همچنین تاکید کرد که مصر به نقش تاریخی و ملی خود در حمایت از ملت فلسطین ادامه می‌دهد.

در همین راستا وزارت خارجه مصر نیز توافق‌ میان جنبش فتح و حماس مبنی بر تشکیل دولت "تکنوکرات" و برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در فلسطین را ستوده و تاکید کرد که قاهره به این تلاش‌ها که با هدف از سرگیری روند آشتی میان فلسطینیان صورت می‌گیرد به دید مثبت می‌نگرد.

این وزارت‌خانه همچنین اعلام کرد: ما این اقدام را گامی در مسیر صحیح می‌دانیم و معتقدیم بدون یکپارچگی گروه‌های فلسطینی در سازمان آزادی بخش فلسطین و طرح صلح عربی، تحقق آرمان‌های مشروع ملت این کشور و برقراری صلح عادلانه میان اسرائیل و فلسطین محال است.

در همین حال جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عنوان داشت که از توافق حاصل شده میان جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در غزه و سازمان آزادی‌بخش فلسطین (فتح) به رهبری محمودعباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر اجرای توافق آشتی میان فلسطینیان احساس یأس می‌کند، چرا که به گفته وی ممکن است تلاش‌های انجام شده واشنگتن و دیگر طرف‌های مربوطه ادامه مذاکرات و تحقق صلح را دچار پیچیدگی کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به توافق حاصل شده میان فلسطینیان به تیزیپی لیونی، وزیر خارجه این رژیم دستور داد که مذاکرات باطرف فلسطینی را متوقف کند.

انتهای پیام

کد N242333