سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

مواضع لاوروف درباره دخالت واشنگتن در اوکراین «مضحک» است

سیاسی

به نظر من بسیاری از ادعاهای وی در این مصاحبه مسخره بود؛ این ادعاها بی پایه هستند. اقدام دولت اوکراین پاسخی مشروع به اشغال مسلحانه ساختمان‌های دولتی در شهرهای مختلف شرق است.

وزارت خارجه آمریکا سخنان «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه مبنی بر دست داشتن آمریکا در بحران سیاسی اوکراین را رد کرده و آن را «مضحک» دانست.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز٬ «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به سخنان لاوروف گفت: «به نظر من بسیاری از ادعاهای وی در این مصاحبه مسخره بود؛ این ادعاها بی پایه هستند. اقدام دولت اوکراین پاسخی مشروع به اشغال مسلحانه ساختمان‌های دولتی در شهرهای مختلف شرق است.»

لاوروف طی مصاحبه‌ای با شبکه خبری «راشا تودی» با تاکید بر عدم مداخله نظامی روسیه در اوکراین، گفته بود که آمریکا در بحران کنونی کی‌یف و بن‌بستی که بین «دولت کودتا و معترضان» به وجود آمده است، دست دارد.

وی افزود که حضور نیروهای روسیه در مرزهای این کشور با اوکراین در چارچوب قوانین بین‌المللی بوده و نیروهای روسیه هرگز در شرق اوکراین حضور نداشته‌اند.

لاوروف با اشاره به بد‌ترین سناریوی ممکن در اوکراین، گفت که چنانچه روسیه هدف حمله قرار بگیرد، به طور قطع از خود دفاع خواهد کرد.

وی تاکید کرد: «اگر روسیه هدف حمله قرار بگیرد، قطعا واکنش نشان خواهیم داد، اگر منافع ما، منافع مشروع ما، منافع شهروندان روس به طور مستقیم تهدید شود و اتفاقی مانند آنچه در اوستیای جنوبی رخ داد، تکرار شود، هیچ راه دیگری غیر از واکنش در چارچوب قوانین بین‌المللی نخواهیم داشت.»

لاوروف همچنین گفت که حمله به منافع شهروندان روس، حمله به فدراسیون روسیه است.

وی آمریکا را به دست داشتن در بحران اوکراین متهم کرده و گفت که واشنگتن تلاش می‌کند اوضاع این کشور را به نفع خود رقم بزند.

کد N242316