آغازمرحله ششم انتخابات مجلس هند - پول های سیاه رای می خرند

هند,انتخابات

دهلی نو - ایرنا - مرحله ششم انتخابات مجلس عوام هند(لوک سابا) روز پنجشنبه درحالی شروع شد که گفته می شود برخی از نامزدها برای رسیدن به کرسی نمایندگی بطور بی سابقه ازپول های سیاه استفاده کرده اند.

به گزارش ایرنا، انتخابات 9 مرحله ای مجلس عوام هند (لوک سابا)که از 18فروردین و به صورت ایالتی آغاز شده اکنون به مرحله ششم رسیده و آمارها نشان می دهند که مردم این کشور همچنان مشارکت خوبی درآن دارند زیرا این رویداد در نهایت به روی کار آمدن دولت جدید نیز کشیده خواهد شد.

مرحله ششم انتخابات مجلس هند در 117حوزه انتخاباتی برگزاری می شود و مرحله هفتم نیز 10 اردیبهشت جاری (30آوریل) آغاز خواهد شد.

کمیسیون انتخابات هند که مسوول مستقیم برگزاری این رویداد سیاسی است با انتشار گزارشی اعلام کرده استفاده از پول سیاه توسط برخی کاندیدها دراین دوره که شانزدهمین دوره انتخابات مجلس هست، بی سابقه بوده است.

گزارش می شود درطول انتخابات جاری، نامزدها در ایالت های مختلف هند از وجوه غیر قانونی و پول سیاه استفاده می کنند.

کمیسیون انتخابات هند تاکنون توانسته مقدار 2400 میلیون روپیه پول نقد (معادل 40میلیون دلار) و 13میلیون لیتر مشروبات الکلی که جهت تبلیغات و خرید رای استفاده شده را کشف و ضبط کند.

دراین میان نامزدهای انتخاباتی درایالت آندراپرادش در شرق این کشور با 1020میلیون روپیه (17میلیون دلار) بیشترین پول سیاه را در تبلیغات انتخاباتی به کار برده اند.

همچنین خبرهای دیگر حاکی از کشف 104کیلوگرم هروئین نیز توسط کمیسیون انتخابات است.

کمیسیون انتخابات هند گفته در تلاش های خود برای محدود کردن استفاده از پول سیاه و وجوه غیر قانونی در انتخابات، صدها بازرس را در حوزه های انتخاباتی مستقر کرده اما با این حال استفاده از وجوه غیر قانونی در طول رقابت های انتخاباتی با رشدی سرسام آور روبرو بوده است.

برای نخستین بار در انتخابات مجلس عوام هند مسوولان گزینه ˈ هیچکدام ˈ را دربرگه های رای گیری و دستگاه های الکترونیکی گنجانده اند.

بدین ترتیب رای دهندگان هندی می توانند با انتخاب این گزینه به هیچیک از نامزدها رای ندهند اما در انتخابات شرکت داشته باشند.

انتخابات مجلس عوام هند که در این دوره با ویژگی های سیاسی ، اجتماعی و آماری همراه است در 9مرحله و تا 12ماه می (22 اردیبهشت) ادامه می یابد.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات هند شمارش آراء از 16ماه می (26 اردیبهشت) آغاز خواهد شد.

یکی از ویژگی های شانزدهمین دوره انتخابات مجلس عوام هند تعداد واجدان شرایط رای دادن است که با افزایش 100 میلیون نفری نسبت به دوره قبل یعنی سال 2009 میلادی به 814 میلیون و 500 هزار نفر رسیده است .

حزب پیروز در انتخابات شانزدهمین دوره مجلس عوام که 543 کرسی دارد دولت آینده هند را نیز تشکیل خواهد داد.

آساق ** 2163 ** 275 **
کد N242256