جهانگیری در دیدار وزیر بهداشت عمان:

ایران آماده انتقال تجربیات بهداشتی و درمانی به عمان است

دولت

ایران و عمان در سایه پیوندها و مشترکات دینی، تاریخی و حسن همجواری از روابط و مناسبات خوبی در تمام سطوح برخوردار هستند و امیدواریم در دوره جدید تحرک بیشتری در این روابط ایجاد شود.

معاون اول رییس جمهور گفت: علوم پزشکی، موسسات فنی و مهندسی و دانش بنیان در ایران پیشرفتهای چشمگیری داشته‌اند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد دانش و تجربیات خود را در زمینه‌های بهداشتی و درمانی به کشور عمان انتقال دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «اسحاق جهانگیری» عصر امروز در دیدار «احمدبن محمد بن عبیدالسعیدی» وزیر بهداشت عمان اظهار داشت: تهران در روابط خود با مسقط به دنبال روابطی راهبردی است و بر همین اساس معتقد هستیم عمان باید جایگاه ویژه‌ای در بخش‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی با ایران احراز کند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران مایل به استفاده از همیاری عمان در برقراری ثبات و استقرار امنیت در منطقه است گفت: همکاری و تامین امنیت دسته جمعی در خلیج فارس بر پایه اعتماد متقابل، گسترش منافع و همکاری مشترک مهم‌ترین موضوع در روند رشد، شکوفایی و توسعه کشورهای این منطقه است.

وی بر لزوم افزایش مراودات و رایزنی‌ها در سطوح عالی تاکید کرد و افزود: البته گام‌های مهمی در جهت گسترش روابط دو کشور برداشته شده، اما با توجه به پیشینه روابط و مشترکات موجود، انتظارات و توقعات بیشتری از روابط دو کشور در بخش اقتصادی وجود دارد.

جهانگیری سفر روحانی به مسقط و سفر سلطان قابوس به تهران را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و با بیان اینکه نگاه کلان طرفین به مسائل منطقه به هم نزدیک است ابراز امیدواری کرد روند روبه رشد روابط ایران و عمان در بخشهای مختلف ادامه یابد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به همراهی دو کشور در مقاطع سخت، خاطرنشان کرد: ایران و عمان در سایه پیوند‌ها و مشترکات دینی، تاریخی و حسن همجواری از روابط و مناسبات خوبی در تمام سطوح برخوردار هستند و امیدواریم در دوره جدید تحرک بیشتری در این روابط ایجاد شود.

معاون اول رییس جمهور گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در بخش پزشکی و بهداشتی، آمادگی لازم برای توسعه همکاریهای دو جانبه در این بخش وجود دارد و ساخت بیمارستان ایرانیان در مسقط، اعزام پزشک و پرستار، همکاریهای دارویی و توریسم درمانی مصداق‌هایی از این همکاری هستند.

وزیر بهداشت عمان نیز در این دیدار با اشاره به بازدیدهای خود از دانشگاه، موزه و فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: آثار تاریخی و علمی موجود بیانگر تمدن و فرهنگ دیرینه ایران است.

«احمدبن محمد بن عبیدالسعیدی» پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی و پزشکی ایران را افتخارآمیز خواند و افزود: به نظر می‌رسد تحریم‌ها علیه ایران، فرصتی بوجود آورد تا ملت ایران پله‌های ترقی و پیشرفت را در همه سطوح طی کند.

وی روابط تهران – مسقط را عمیق و مستحکم توصیف کرد و ضمن ابلاغ سلام خود و پادشاه عمان به دکتر روحانی، گفت: جناب آقای روحانی از محبوبیت ویژه‌ای در کشور عمان برخوردار هستند.

وزیر بهداشت عمان همچنین با اشاره به اجلاس منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت و آگاهی از تجربیات و توانمندی‌های پزشکی و دارویی جمهوری اسلامی ایران، خواستار گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه پزشکی و دارویی شد.

کد N242091