دیدار وزیر خارجه لتونی بادکتر روحانی /

رییس جمهوری : ایران آماده همکاری با لتونی در مبارزه با تروریسم است

دیدار,وزیر امور خارجه لتونی

تهران- ایرنا- رییس جمهوری کشورمان در دیدار وزیر امور خارجه لتونی گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با لتونی در راستای مبارزه با تروریسم و افراطی گری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان این که لتونی از جمله کشورهایی است که جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی از گذشته با این کشور داشته است، گفت: ما خواهان توسعه روابط با کشور لتونی هستیم و از طرف جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط وجود ندارد.

رییس جمهوری کشورمان با اشاره به موقعیت جغرافیایی، ظرفیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه حمل و نقل جاده ای و ریلی، گسترش همکاری ها در این زمینه را بستری مناسب برای همکاری و اتصال منطقه آسیای مرکزی به اروپا ارزیابی کرد.

دکتر روحانی در ادامه با بیان این که جمهوری اسلامی ایران همواره روابط بسیار خوبی با اتحادیه اروپایی داشته است، به مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای 1+5 اشاره کرد و گفت: در قدم اول مذاکرات و با توسعه روابط بانکی و اقتصادی شاهد تحول در روابط با اتحادیه اروپا هستیم .

وی با بیان اینکه مذاکرات ما تا دستیابی به توافق نهایی و جامع ادامه دارد، گفت: ایران مصمم است تا مذاکرات به سرانجام مطلوب طرفین ختم شود و مطمئنیم این اراده در طرف مقابل هم وجود دارد.

رییس جمهوری به مساله تروریسم و افراطی گری در منطقه و جهان و پیامد های آن در افغانستان، عراق ، لبنان و سوریه را اشاره کرد و گفت: تروریسم و افراطی گری از جمله مسایلی است که نیازمند همکاری همه جانبه همه کشورهاست و ایران آماده گفت و گو، مذاکره و همکاری با لتونی در همه عرصه ها بویژه در موضوع مبارزه با تروریسم و افراطی گری است.

دکتر روحانی گفت: در بخش اقتصادی و تعامل بخش خصوصی دو کشور ایران و لتونی آماده است تا با مهیا کردن همه شرایط زمینه برای جذب سرمایه گذاری در دو کشور فراهم شود.

رییس جمهوری با اشاره به ریاست دوره ای لتونی در اتحادیه اروپا در سال آینده اظهار امیدواری کرد که ارتباطات دو جانبه ایران و لتونی نزدیک تر شود و این به نفع دو کشور و کل اتحادیه اروپا خواهد بود.

ادگاس رینکه ویچ وزیر امور خارجه لتونی نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رییس جمهوری کشورش به دکتر روحانی، مذاکرات خود را با مقامات بلند پایه کشورمان خوب توصیف کرد.

وی گفت: لتونی بسیار مشتاق است که روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی توسعه دهد.*تحسین موفقیت و پیشرفت مذاکرات هسته ای ایران

وزیر امور خارجه لتونی با اشاره به ریاست دوره ای کشورش در اتحادیه اروپا در سال آینده اظهار امیدواری کرد همکاری ایران در سطح دو جانبه و در چارچوب اتحادیه اورپا توسعه یابد.

وی موفقیت و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای را تحسین کرد و گفت: امیدوارم در این زمینه موفقیت جامع و کامل در مذاکرات هسته ای ایران حاصل شود و فصل تازه ای نیزبرای همکاری بین اتحادیه اروپا و ایران آغاز شود.

وی در ادامه با بیان اینکه برای مبارزه با تروریسم بین المللی همه باید متحد شویم گفت: متاسفانه تروریسم به منطقه ما هم سرایت کرده و مشکلاتی را بوجود آورده است.

(1)**1983**1917
کد N242062