روزنامه ایتالیایی لاستمپا گزارش داد/

ایران برای همکاری با واتیکان دربرقراری صلح و آرامش در خاورمیانه اعلام آمادگی کرد

واتیکان,ایتالیا

رم - ایرنا - حجت الاسلام و المسلمین محمدطاهر ربانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان در مصاحبه با روزنامه ایتالیاییˈ لاستمپاˈ ، آمادگی کشورمان را برای همکاری با واتیکان دربازگرداندن آرامش به فلسطینیان و برقراری صلح در منطقه مورد تاکید قرار داد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان در این مصاحبه گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره آماده است تا از طریق همکاری با واتیکان و اجرای طرحی مشتمل بر بازگشت همه فلسطینیان به موطن اصلی خویش در سرزمین های اشغالی و برگزاری یک همه پرسی با مشارکت تمامی فلسطینیان اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی برای تصمیم گیری در مورد نظام آینده آنها ، آرامش به منطقه بازگرداننده شود.

سفیر ایران در واتیکان درباره مناسبات میان جمهوری اسلامی ایران و وایتکان گفت:واتیکان از دیر باز دارای جایگاهی خاص و حائز اهمیت در سیاست خارجی ایران داشته است، به گونه ای که می توان روابط دو کشور را رابطه ای سنتی و دیرینه بر مبنای ارزش های دینی و فارغ از ملاحظات سیاسی توصیف کرد.

وی افزود: واتیکان و جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان دو نظام دینی الهام گرفته از تعالیم معنوی مشترک میان ادیان توحیدی می باشند، و بر این اساس می توان بستر لازم جهت تعاون و تحرک در روابط دوجانبه را فراهم ساخت.موضع واتیکان در قبال ایران در مقایسه با سایر کشورهای غربی تا کنون از تعادل نسبی برخوردار بوده و حتی در برخی موارد مؤید مواضع اصولی کشورمان بوده است.

ربانی گفت: رویکرد اعتدال و تساهل جمهوری اسلامی ایران نسبت به رعایت حقوق اقلیت های دینی بویژه مسیحیان، بهره گیری از نفوذ ایران در منطقه در جهت حفظ ثبات و امنیت منطقه ای برای حفاظت از حقوق مسیحیان، پیشبرد رویکرد صلح طلبی پاپ فرانسیس در تعامل با رویکرد جدید حاکم بر سیاست خارجی ایران یعنی تقویت ائتلاف جهانی علیه خشونت و افراط گرایی و افزایش نزدیکی اسلام و مسیحیت از طریق نزدیک شدن گفتمانی با یکی از مهمترین مذاهب اسلامی یعنی شیعه، از اهم عوامل موثر بر سیاست خارجی واتیکان در قبال ایران می باشد.

وی با بیان این که رهبران دینی طبیبان روحی مردم هستند که با اجرای تعالیم آسمانی و معنویت خود، مردم را از دغدغه های روحی و اجتماعی نجات می بخشند و به آنان آرامش می دهند، گفت: مردم از کشتار و خشونت و هرج و مرج طلبی تروریست ها و تکفیری ها ناخشنود هستند.

وی افزود: اکنون بیش از سه سال است که از بحران خانمان سوز جنگ داخلی در سوریه می گذرد و تاکنون 140 هزار نفر از مردم این کشور کشته شده اند و بسیاری از اماکن تاریخی و مذهبی و عبادتگاه ها ویران و نابود و آوارگی و حوادث تلخ ناشی از ناامنی و خشونت نصیب مردم مظلوم این کشور شده است و اقدامات سازمان های بین المللی در قبال توقف این خشونت ها تاکنون مبهم است.

وی افزود: وقت آن رسیده است که کشورهای بزرگ به جای راه اندازی جنگ دیگری در شبه جزیره کریمه و اوکراین به وضعیت اسفبار مردم سوریه در خاورمیانه توجه کنند.

سفیر ایران اضافه کرد: امیدوارم پاپ فرانسیس با فراخوان قدرت های بزرگ از آنان بخواهد تا به خشونت ها و این جنگ بی حاصل در سوریه پایان دهند.

حجت الاسلام ربانی در پاسخ به سووالی در باره سفر آتی پاپ به اردن، فلسطین و سرزمین های اشغالی و نقش این سفر در راستای صلح و گفت وگو میان مسلمانان و مسیحیان اظهار کرد: گفت و گوی بین ادیان سالهاست که در میان دانشمندان مسلمان و مسیحی وجود دارد و به عنوان نمونه نهمین دور گفت وگوهای دینی بین ایران و واتیکان در سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.

سفیر ایران در واتیکان افزود:بی تردید رسالت رهبران دینی ایجاب می کند که از نزدیک صدای مردم را بشنوند و از درد و رنج و آلام آنان با خبر باشند. این گونه سفرها با هدف ترویج صلح و ایجاد آرامش در منطقه خاورمیانه صورت می پذیرد که در نوع خود تلاش مثبتی است.

ˈالبته با این شرط که مقامات و سران کشورهای منطقه به دنبال سوء استفاده از جایگاه و موقعیت واتیکان و شخصیت پاپ برای مشروعیت بخشیدن به رفتارهای سئوال برانگیز خود نباشند. ˈ

وی خاطر نشان کرد: پاپ در مقام رهبر جهانی مسیحیت کاتولیک دارای نفوذ معنوی بسیاری است و می تواند با برخورداری از این نفوذ قدرتمند خود در صحنه جهانی دگرگونی و تحول مهمی ایجاد کند و امیدوارم پاپ همچون قضیه سوریه به نقش آفرینی خود تداوم دهد.

اروپام ** 2171**5981 ** 1917
کد N242028