هاشمی رفسنجانی در دیدار اعضای حزب کارگزاران:

به هدفمندی یارانه‌ها باندی نگاه نشود/هدف القای ناکارآمدی دولت، هر وسیله‌ای را توجیه نکند

دولت, رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام, هاشمي رفسنجاني, هدفمندي يارانه‌ها, حزب كارگزاران سازندگي

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه "تحزب راه تجربه شده دنیا برای تعمیق تدریجی مردم‌سالاری در جوامع است"، گفت: تقویت جمهوریت نظام اسلامی می‌طلبد تا بر اساس صراحت قانون اساسی در تعدد احزاب، برنامه‌ریزی کنیم و موانع غیرقانونی، غیرمنطقی، غیرمنصفانه و متعصبانه را برداریم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر دیروز در دیدار اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، عملکرد بر اساس معیارها را وظیفه احزاب در برگزاری انتخابات خواند و تاکید کرد: بدون کارهای تشکیلاتی نمی‌توان به نظام‌های مردم‌سالار نظم داد.

وی از احزاب به عنوان آموزگار تربیت کادرهای اداره کشور و ضربه‌گیر نظام در انتقادها و نارضایتی‌های احتمالی مردم یاد کرد و گفت: با وجود احزاب واقعی، مردم حقوق سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خود را از کاندیدای حزبی که به آنها رأی دادند، مطالبه می‌کنند و نارضایتی‌های خود را پای صندوق‌ها، با آرای سلبی به جناح حاکم اعلام و برای دوره‌های بعد نامزدهای احزاب دیگر را انتخاب می‌کنند.


هاشمی رفسنجانی با اشاره به فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات پنجم مجلس شورای اسلامی، به بیان خاطراتی از چرایی و چگونگی تصمیم برخی از مدیران دولتی برای تشکیل حزب کارگزاران سازندگی تا لحظه گرفتن امضا و انتشار بیانیه اعلام موجودیت پرداخت و گفت که تأثیر این حزب را در انتخابات پنجم مجلس و هفتم ریاست جمهوری دیدیم.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تمجید از مدیریت اعضای اولیه شورای مرکزی حزب کارگزاران و نقش آنان در دولت سازندگی، افزود: کشور ایران را با ویرانه‌های پنج استان جنگ زده و عقب‌افتادگی‌های هشت سال دفاع مقدس و عقب‌ماندگی‌های تاریخی در اوج دشمنی‌های غرب تحویل گرفتیم و با سیاست تعدیل که شاخص‌های متعددی در سیاست داخلی و خارجی داشت، به سوی باسازی و ساخت زیربناها بردیم.


هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه "تنش‌زدایی، سیاست اعلام شده ما بود"، خاطرنشان کرد: عملکرد ایران در زمان اشغال کویت توسط عراق دنیا را متوجه حقانیت ایران در شعارها کرد.


وی همچنین تاکید کرد: در سایه این اعتماد، جهان بسیاری از طرح‌ها را فایناس کرد که هزینه‌ها را از محل درآمدهای همان طرح‌ها به تدریج پرداخت می‌کردیم.


هاشمی رفسنجانی با بیان سوابق مباحث مربوط به طرح هدفمندی یارانه‌ها، گفت: زمانی به دلیل اقتضائات دوران جنگ تحمیلی، همه نیازهای مردم از قاشق و ملحفه گرفته تا حامل‌های سوخت، کوپنی بود که این امر خود باعث رواج بازار سیاه می‌شد و با طراحی آزادسازی مرحله‌ای قیمت‌ها، بازار سیاه را که زمینه فعالیت پیدا کرده بودند، از میان برداشتیم.


وی با ارائه تحلیلی از روند مباحث مربوط به طرح هدفمندی یارانه‌ها در زمان مطالعه و اجرا، گفت: اولین انحراف با طرح ثبات قیمت‌ها در مجلس هفتم ایجاد شد و سپس به اجرای نادرست آن در دولت رسید که معلوم نیست چه منطقی پشت آن بود، چون زمانی قیمت‌ها را بستند و زمانی با تزریق پول به مردم، لگامش را رها کردند.


هاشمی رفسنجانی در برابر پرسش یکی از حاضران مبنی بر اینکه "نظر شما درباره شرایط فعلی چیست؟"، پاسخ داد: مهمترین دستاورد انتخابات ریاست جمهوری، در داخل، امیدواری مردم و در خارج تغییر فضای تهدید، جلوگیری از تشدید تحریم‌ها و خاموش شدن شعله‌های جنگ روانی بود، چون همان کسانی که برای صدور و تصویب قطعنامه‌ها علیه ایران در مجامع بین‌المللی تلاش می‌کردند، در این شرایط برای مذاکره با ایران با هم مسابقه گذاشتند.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیاهوی تندروها در مسایل کلان مانند مذاکرات هسته‌ای و جلوگیری از تشدید تحریم‌ها را برای منافع ملی خطرناک دانست و گفت: اقلیت مغرض چشم بسته به میدان نقد آمد و در تاریکی رویگردانی مردم از خود، کاه را کوه می‌سازد تا به وظیفه خویش در مانع‌تراشی برای دولت عمل کند.


وی با تشبیه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به یک جراحی مهم، تصریح کرد: اهمیت این کار موقعی بیشتر می‌شود که بر پیکر نحیف و مریض اقتصادی انجام می‌شود که در مرحله اول خونریزی داشت و دستگاه‌های تنفس آن نیز قطع شده است.


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با مقایسه شرایط امروز کشور با نخستین سال‌های پس از جنگ، گفت: تجربه می‌گوید با سرمایه حمایت‌های مردمی، دانش نیروهای متفکر، متخصص، دلسوزی و اراده جوانان و منابع بالقوه، می‌توان بر مشکلات فائق آمد.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ارزان بودن عوامل تولید را باعث رونق اقتصاد، افزایش اشتغال و خودباوری مردم دانست و گفت: وقتی شرافت انسانی با وجود کار و درآمد حفظ شود، هیچ‌کس دوست ندارد از دولت جیره بگیرد.


وی با توصیه منتقدان مغرض به رعایت انصاف در گفتن و نوشتن، افزود: نباید منافع نظام نادیده گرفته شود و هدف القای ناکارآمدی دولت، هر وسیله‌ای را توجیه کند.


هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره حضور زنان در انقلاب و مسؤولیت‌ها نیز اظهار کرد: زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه که الحمدلله به سطوح عالی دانش نیز دست یافته‌اند، می‌توانند با رعایت مجموعه شرایط، مانند زنان تاریخ‌ساز در جامعه نقش‌آفرین باشند.


در آغاز این دیدار، ابتدا غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گزارشی از فعالیت‌ها، اوضاع و برنامه‌های حزب در گذشته، حال و آینده ارائه کرد و سپس محمد هاشمی، رضا امراللهی، حسین مرعشی و فائزه هاشمی به بیان دیدگاه‌های خویش درباره مذاکرات هسته‌ای، تحریم‌ها، هدفمندی یارانه‌ها و اهمیت استفاده از بانوان در مدیریت‌ها پرداختند.


انتهای پیام
کد N242018