روسیه سیستم متحد نیروی دریایی در شمالگان ایجاد می‌کند

رئیس جمهوری روسیه گفت، مسکو قصد دارد تا سیستمی متحد از پایگاه‌های نیروی دریایی برای ناوها و نسل آتی زیردریایی‌ها را در شمالگان به منظور دفاع از منافع کشور در منطقه ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به دولت تاکید کرد تا به تامین مالی گسترده برای توسعه اجتماعی و اقتصادی شمالگان طی سال‌های 2017 تا 2020 بپردازد و گفت: یک آژانس جداگانه دولتی بایستی برای تحقق سیاست روسیه در این منطقه ایجاد و به بهبود و ارتقای کیفیت آژانس مذکور و تصمیم گیری در این زمینه بپردازد.

وی افزود: ما به یک نهاد بروکراتیک نیازی نداریم بلکه نیازمند یک ساختار عملیاتی قابل انعطاف هستیم که به ما در هماهنگی فعالیت‌های وزارت‌خانه‌های کشور، امور مناطق و فعالیت‌های دیگر کمک کند.

رئیس جمهوری روسیه در نشست شورای امنیت کشور که روز سه شنبه صورت گرفت، تقویت بخش گروه‌ گارد مرزی نیروهای دریایی کشور را پیشنهاد کرد و افزود: در همین حال ما باید زیرساخت‌های نظامی را تقویت کنیم. به ویژه من به ایجاد یک سیستم متحد پایگاه‌های نیروی دریایی برای ناوها و نسل آتی زیردریایی‌ها در شمالگان اشاره دارم.

پوتین تاکید کرد: حتی زمینه‌ها و جنبه‌های کوچکتر سیستم یکپارچه امنیتی در شمالگان نیازمند توجه است. تمامی مسائل امنیتی باید به صورت کامل در جریان رزمایش‌های چند مرحله‌ای و جلسات آموزشی با حضور واحدهای وزارت دفاع، امور اضطراری و سایر زیرساخت‌ها مطرح شوند. تاسیسات نفتی و گازی روسیه، ترمینال‌های باربری و خطوط گازی و نفتی در شمالگان باید در مقابل تروریست‌ها و سایر تهدیدهای بالقوه در امان بمانند.

پوتین با اعلام اینکه منتظر پیشنهادهای خاص از دولت است، گفت: این امر می‌تواند باعث ایجاد یک نهاد مشابه به تبعیت از کمیسیون دولتی با اختیارات گسترده شود. همانطور که در گذشته چنین نهادی برای شرق دور روسیه تشکیل شد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین به کارشناسان این کشور تاکید کرد: در رایزنی‌ و داشتن روابط دو جانبه و چند جانبه با دولت در زمینه مسائل شمالگان فعال باشید و به ارزیابی گونه‌ها و جنبه‌های مختلف در این باره بپردازید. روسیه پیشتر در این زمینه موفق بوده و توانسته به صورت قدرتمند اثبات کند که توانایی انجام این کار را دارد.

وی گفت: تسریع توسعه در شمالگان مدل موثر اقتصادی برای مسیر دریای شمالی است و باعث تقویت زیرساخت‌های حمل و نقل و گردشگری، ارتباطی، سرویس‌های تکنیکی و مراقبت‌های اورژانس می‌شود.

کشف ذخایر عظیمی از هیدروکربن در شمالگان که اخیرا رخ داده باعث رقابت بیشتر کشورهای این حوزه شده است.

انتهای پیام

کد N241855