اردوغان خطاب به اتحادیه‌های کارگری: میدان تقسیم را فراموش کنید

سیاسی

نخست وزیر ترکیه در نشست پارلمانی حزبش اعلام کرد که اتحادیه کارگران و سیاستمدارانی که تاکید دارند تا راهپیمایی روز کار و همبستگی در ترکیه را در میدان تقسیم برگزار کنند، بهتر است این اقدام را فراموش کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه عنوان کرد که حزب حاکم عدالت و توسعه روز کار را به رسمیت شناخته و به مناسب آن روز یکم ماه مه را تعطیل اعلام کرد.

اردوغان ضمن بیان اینکه حزبش همیشه حامی کارگرها بوده است بر موضع دولتش مبنی بر مجاز بودن راهپیمایی در استانبول تاکید کرد اما گفت که هرگونه تجمع باید در میدان‌هایی صورت بگیرد که دولت تعیین می‌کند و نه میدان تقسیم.

این در حالی است که سازمان‌های حقوق مدنی و اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده‌اند که برخلاف ممنوعیت ایجاد شده، به میدان تقسیم خواهند رفت.

در یکم مه 1977 که به روز خونین مه نیز معروف شد، 37 نفر توسط افراد ناشناس در این میدان کشته شدند.

دولت ترکیه سال گذشته نیز اجازه نداد که در میدان تقسیم تجمعی صورت بگیرد.

اردوغان با بیان اینکه هر کسی باید در مرزهای قانون فعالیت کند، گفت که تاکید اتحادیه‌ها بر این موضوع به این معناست که می‌خواهند با پلیس درگیر شوند و ضمن انتقاد از مقدس خواندن میدان تقسیم توسط رهبران اتحادیه‌های کارگری گفت که دولت نیت مثبتی در پافشاری اتحادیه‌ها بر این موضوع نمی‌بیند.

وی با اشاره دوباره حوادث گذشته پارک گزی و دستگیری افراد نزدیک به او توسط پلیس آن‌ها را توطئه خواند و گفت که بسیاری قصد داشتند سرمایه‌گذاران بین‌المللی را در ترکیه بهراسانند اما موفق نشدند.

اردوغان همچنین با بیان اینکه پیروزی اخیر حزبش در انتخابات شهرداری‌های ترکیه پاسخ منتقدان را داده است، تصریح کرد: برخی از اتحادیه‌های کارگری ترکیه باید نحوه برگزاری اعتراضات دموکراتیک را یاد بگیرند.

علی رغم تهدیدهای او رهبران احزاب اپوزیسیون و رئیس بخش عمومی اتحادیه‌ها تاکید کردند که در تاریخ یک ماه مه در میدان تقسیم حضور خواهند یافت.

انتهای پیام

کد N241734