سخنگوی دولت در نشست خبری: /۴/

در استفاده از پول‌های آزاده شده قدرت انتخاب داریم

دولت,نوبخت,پولهای بلوكه شده

پیش بینی ما این است که تا پایان امسال می‌توانیم تورم را به زیر ۲۵درصد برسانیم. من این اطمینان را می‌دهم که ظرف چندروز آینده با مشخص شدن نرخ حاملهای انرژی مجددا ثبات به اقتصاد ایران باز می‌گردد.

سخنگوی دولت در خصوص برخی اظهار نظرهای مبنی بر عدم ورود دارایی‌های آزاده شده به کشور گفت: همه پولهای ما آزاد شده است و ما در استفاده از آن قدرت انتخاب داریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت با تاکید برا ینکه دولت در سال ۹۳ مصمم است نرخ تورم را کاهش بدهد، گفت: بنابراین قیمت حاملهای انرژی به شکل محدود وکندی افزایش پید اخواهدکرد که از سوی وزارت نفت وشرکت پخش درزمان خود اعلام می‌شود.

وی با اشاره به افرادی که از دریافت یارانه‌ها انصراف داده‌اند گفت: قطعا این افراد به عنوان کسانی که با دولت همیاری داشتند از امتیازات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند، ضمن اینکه می‌توانند از امکانات جدید حاصل از انصراف‌ها استفاده کنند تسهیلات خاصی هم برای آن‌ها اعلام خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: امیدواریم با این اقدام پرونده مرحله دوم یارانه‌ها بسته شود و بتوانیم کار اجرای آن ر ا آغاز کنیم تا مردم هر چه زود‌تر از منافع آن استفاده کنند.

وی درپاسخ به این سوال که آیا مبلغ ۱۲۰۰میلیارد تومان جوابگوی وعده‌های دولت خواهد بود، گفت: بله البته ما نیازمند انصراف بیشتر و یا افزایش قیمت بیشتری بودیم، اما تلاش کردیم که افزایش قیمت حاملهای انرژی را تا حد ممکن محدود کنیم. همانطو رکه اعلام شد خانوارهای ایرانی از سوی دولت این اختیار را داشتند که دراین مرحله یارانه نقدی را دریافت کنند و یا ترجیح به انصراف بدهند.

نوبخت با بیان اینکه ما برای نظر مردم در خصوص دریافت یارانه‌ها احترام قائل هستیم، گفت: ما خود را مجری نظرات مردم می‌دانیم ونمی توانیم برای آن‌ها تعیین تکلیف کنیم.

وی افزود: متاسفانه تلاش برخی افراد دراین میان در جهت نوعی التهاب افکنی بود، درحالی که دراین مرحله جامعه نیاز به آرامش بیشتری داشت، اما عده‌ای به هر جهت تصور کردند که انتخاب گزینه انصراف نوعی امکان بهره برداری سیاسی نسبت به فرایند و سیاستهای دولت تلقی می‌شود، اما باید بپذیریم که دولت با در‌ک واقعیت‌ها توانست سال گذشته نرخ تورم را از ۴۳درصد به ۳۲درصد برساند.
نوبخت ادامه داد: پیش بینی ما این است که تا پایان امسال می‌توانیم تورم را به زیر ۲۵درصد برسانیم. من این اطمینان را می‌دهم که ظرف چندروز آینده با مشخص شدن نرخ حاملهای انرژی مجددا ثبات به اقتصاد ایران باز می‌گردد.

سخنگوی دولت همچنین خاطر‌نشان کرد: متاسفانه عده‌ای تلاش می‌کنند این مسئله را القا کنند که مبلغ ۲/۴ میلیارد دلار که بدهی خارجی ما بود آزاد نشده است و ما امکان استفاده از آن را نداریم در حالی که این مسئله کاملا اشتباه است. ما می‌توان برای واردات هر نوع کالای ضروری از این مبلغ استفاده کنیم. اما این عده می‌خواهند بگویند چون ما از آن برای و اردات استفاده نکردیم، بنابراین اساسا قابلیت استفاده نداریم به نظر می‌رسد در خوشبینانه‌ترین حالت اطلاعات این افراد ناکافی است

وی افزود: همچنین ممکن است هد‌ف این افراد ناموفق نشان دادن توافقات ژنو با‌شد که می‌خواهند با طرح این مسائل کلیت مذاکرات را مخدوش کنند، در حالی که همه پولهای ما آزاد شده است و ما در استفاده از آن قدرت انتخاب داریم.

کد N241416