آزمایش روزانه اعتیاد رانندگان اتوبوس در مالزی

تصادف,اعتیاد

کوالالامپور - ایرنا - رانندگان اتوبوس های پرسرعت مالزی با هدف کاهش تصادفات جاده ای به صورت روزانه آزمایش اعتیاد می دهند.

به گزارش ایرنا، تصادفات مهلک جاده ای در ماه های اخیر باعث اتخاذ چنین تصمیمی توسط مقامات حمل و نقل مالزی شده است.

مقامات مالزی همچنین امکان تردد اتوبوس های دو طبقه را در شش مسیر مرتفع این کشور به طور موقت برای یک دوره شش ماهه ممنوع کردند.

هدف از لغو تردد اتوبوس های دو طبقه در نواحی مرتفع مالزی با هدف شناسایی نقاط ضعف این نوع اتوبوس ها انجام شده است.

آزمایش اعتیاد از رانندگان اتوبوس های پرسرعت در مالزی تا پیش از این فقط در روزهای خاصی از قبیل تعطیلات مدارس و سال نو انجام می شد که این رویه از این به بعد به صورت روزانه صورت می گیرد.

این آزمایش با همکاری مشترک اداره مبارزه با موادمخدر و سازمان حمل و نقل جاده ای مالزی انجام می شود و در صورت مثبت بودن آزمایش رانندگان اتوبوس، گواهینامه رانندگان متخلف از درجه اعتبار ساقط می شود.

مالزی در حال حاضر دارای هشت هزار و 600 راننده اتوبوس پرسرعت است.

اجباری شدن بستن کمربند برای همه مسافران، نصب سامانه موقعیت یاب جهانی (جی.پی.اس) و آموزش های جدید به رانندگان از جمله دیگر تلاش های مالزی برای کاهش تصادفات جاده ای در این کشور است.

مرگبارترین حادثه تصادف جاده ای تاریخ مالزی سال گذشته اتفاق افتاد و براثر سقوط یک دستگاه اتوبوس به دره ای در ارتفاعات ˈگنتینگˈ 37 مسافر کشته و 16 نفر دیگر زخمی شدند.

آمار سال 2012 میلادی نشان می دهد 22 میلیون و 702 هزار و 221 وسیله نقلیه موتوری شامل موتورسیکلت تا کامیون در مالزی ثبت شده است و در این سال 462 هزار و 423 تصادف جاده ای روی داد.

این تصادفات باعث کشته شدن شش هزار و 917 نفر و آسیب دیدگی 24 هزار و 439 نفر شد.

هر ساله هزاران نفر در جهان جان خود را بر اثر حوادث جاده ای از دست می دهند و براساس آمار سال 2013 سازمان جهانی حمل و نقل جاده ای در ازای هر 100 هزار شهروند مالزیایی 24 ممیز یک نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست می دهند.

متوسط جهانی تعداد کشته شدگان تصادفات جاده ای براساس این آمار و در قبال هر 100 هزار نفر جمعیت جهان 20 ممیز هشت نفر است.

آساق**د.م**1611
کد N241148